Brusel schválil znárodnění Dexie, jedné z prvních obětí krize

Francouzsko-belgickou banku Dexia, jednu z prvních evropských obětí finanční krize, čeká znárodnění. Plán záchrany, který počítá s finanční injekcí 5,5 miliardy eur (138 miliard korun) od Francie a Belgie, dnes schválila Evropská komise.

 Dexia
28.12.2012 14:30   |  

Záchranný plán již minulý týden schválili akcionáři firmy. Plán zabrání likvidaci podniku, která by podle členů správní rady mohla v Evropě způsobit podobný otřes jako dřívější krach banky Lehman Brothers ve Spojených státech. Francie a Belgie budou vlastnit téměř 96 procent společnosti Dexia.

„Tento plán zajišťuje, že pokračující přítomnost některých částí skupiny Dexia na trhu bude zcela oprávněná a že nebude uměle udržován při životě neúspěšný podnikatelský model. Zajišťuje i minimalizaci dopadů státní pomoci na konkurenční prostředí,“ uvedl eurokomisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia.

Jednou z podmínek restrukturalizačního plánu je i úplné zpřetrhání vazeb Dexie s její belgickou retailovou bankou Belfius, kterou místní vláda znárodnila už loni. Belfius navíc během procesu restrukturalizace nesmí zvětšit svůj podíl v klíčových bankovních a pojišťovacích sektorech. Musí také omezit rizikové investice.

Společnost Dexia byla již dvakrát zachráněna pomocí peněz daňových poplatníků. Za finanční krize v roce 2008 získala od Francie, Belgie, Lucemburska a klíčových akcionářů 6,4 miliardy eur. Loni byli představitelé Francie, Belgie a Lucemburska nuceni dohodnout se na dalších opatřeních na záchranu podniku.


Čtěte také:

Dexia dostala novou injekci 5,5 miliard eur

Schäuble: Eurozóna má to nejhorší za sebou

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Francouzská automobilka PSA Group, která zahrnuje značky Peugeot a Citroën, v prvním pololetí více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 1,21 miliardy eur (téměř 33 miliard… více

Mobilní web