Brusel schválil znárodnění Dexie, jedné z prvních obětí krize

Francouzsko-belgickou banku Dexia, jednu z prvních evropských obětí finanční krize, čeká znárodnění. Plán záchrany, který počítá s finanční injekcí 5,5 miliardy eur (138 miliard korun) od Francie a Belgie, dnes schválila Evropská komise.

 Dexia
28.12.2012 14:30   |  

Záchranný plán již minulý týden schválili akcionáři firmy. Plán zabrání likvidaci podniku, která by podle členů správní rady mohla v Evropě způsobit podobný otřes jako dřívější krach banky Lehman Brothers ve Spojených státech. Francie a Belgie budou vlastnit téměř 96 procent společnosti Dexia.

„Tento plán zajišťuje, že pokračující přítomnost některých částí skupiny Dexia na trhu bude zcela oprávněná a že nebude uměle udržován při životě neúspěšný podnikatelský model. Zajišťuje i minimalizaci dopadů státní pomoci na konkurenční prostředí,“ uvedl eurokomisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia.

Jednou z podmínek restrukturalizačního plánu je i úplné zpřetrhání vazeb Dexie s její belgickou retailovou bankou Belfius, kterou místní vláda znárodnila už loni. Belfius navíc během procesu restrukturalizace nesmí zvětšit svůj podíl v klíčových bankovních a pojišťovacích sektorech. Musí také omezit rizikové investice.

Společnost Dexia byla již dvakrát zachráněna pomocí peněz daňových poplatníků. Za finanční krize v roce 2008 získala od Francie, Belgie, Lucemburska a klíčových akcionářů 6,4 miliardy eur. Loni byli představitelé Francie, Belgie a Lucemburska nuceni dohodnout se na dalších opatřeních na záchranu podniku.


Čtěte také:

Dexia dostala novou injekci 5,5 miliard eur

Schäuble: Eurozóna má to nejhorší za sebou

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web