Brusel tlačí na české ministry, aby zestátnili rozvojovou banku

Evropská komise tlačí na Českou republiku, aby změnila vlastnickou strukturu Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB). To by znamenalo zbavit se menšinových akcionářů – Komerční banky, České spořitelny a ČSOB.

 ilustrační foto
25.4.2012 6:29   |  

„Komisi se nelíbí zisky, které menšinoví akcionáři inkasují z poskytování úvěrů a záruk při čerpání prostředků z evropských fondů. Vadí jí také, že ani jedna z bank neprošla výběrovým řízením,“ sdělily deníku E15 dva s problematikou dobře obeznámené tuzemské zdroje. Téma je politicky citlivé – soukromé banky nelze vyvlastnit, na odkoupení jejich podílů či odškodnění by stát musel najít peníze v napjatém rozpočtu.


Čtěte také: Evropa šije záchrannou vestu pro španělské banky


Rezolutní požadavek podtrhla komise pozastavením technické pomoci pro Operační program Podnikání a inovace, na jehož realizaci se ČMZRB podílí. „Většina prioritních os tohoto programu je v pořádku a probíhá certifikace a proplácení, u technické pomoci se vede diskuze,“ potvrdila Jana Jabůrková, mluvčí ministerstva pro místní rozvoj, které je koordinátorem pobírání dotací z EU.

Požadavek Bruselu vychází podle zdrojů E15 ze zjištění, že rozvojová banka účtovala komisi vyšší výdaje, než jaké v souvislosti s čerpáním měla. Částečnou refundaci umožňuje okolnost, že banka poskytuje úvěry, kvůli nimž musí mít rezervy. To také něco stojí. Mluví se o rozdílu v řádu sta milionů korun.

Dopis odešel do Prahy 10. února. Adresáty jsou ministerstva průmyslu a obchodu, financí a místního rozvoje, která drží v ČMZRB dvaasedmdesát procent. Zbytek akcií patří trojici bank.

Českomoravská záruční a rozvojová banka, založená v roce 1992, napomáhá rozvoji malého a středního podnikání, infrastruktury a dalších sektorů. Mimo to působí jako finanční manažer prostředků z EU a od Evropské investiční banky. Spravuje prostředky poskytnuté z těchto zdrojů, jejichž účel se týká rozvoje infrastruktury.

Bankéři a politici, které deník E15 oslovil, se shodují, že se o nedobrých poměrech v ČMZRB, stejně jako o případné změně vlastnických poměrů, mluví už delší dobu. Důvodem je prý i nelibost financí nad ušlým ziskem: zatímco stát za úvěry ručí, přítomné banky si nechávají úroky. Dopis z EU tak ministerstvu financí v jistém smyslu nahrává.

Otázkou je, za jakou cenu se stát s Komerční bankou, Českou spořitelnou a ČSOB vypořádá. Tržní hodnotu ČMZRB stanoví zřejmě najatá investiční banka.

Autor: Igor Záruba, Jana Havligerová

Komentáře

Čtěte také

Lékařská komora prohrála, Číňané mohou dál léčit Čechy

Lékařská komora prohrála, Číňané mohou dál léčit Čechy

Čínští lékaři mohou dál působit ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové, a to na základě výjimky ministerstva zdravotnictví. Tradiční čínská medicína se tak dál bude prosazovat v… více

Mobilní web