Brusel zahájí na severu Čech první audit dotací

Úřad Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad v Ústí nad Labem se v pondělí 4. června stane prvním místem, kam v Česku kvůli problémům s dotacemi zamíří auditoři Evropské komise (EK). Uvedl to mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Evropská unie
31.5.2012 16:13   |  

Zástupci EK budou zkoumat výsledky již vykonaných národních auditů. Výsledek kontrol je jednou z podmínek nutných pro obnovení proplácení peněz z unie.

„Předmětem auditu bude Regionální operační program Severozápad, konkrétně vzorek deseti projektů z 35 již auditovaných projektů, který vybrala EK,“ uvedl mluvčí MF. Evropské auditory budou doprovázet také zástupci tuzemského resortu financí. Na severu Čech se auditoři z EK zdrží do pátku 8. června. Termín vyhlášení výsledků auditu ještě musí komise upřesnit.

Ministerstvo financí si již dříve objednalo kontrolu evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji u poradenské společnosti Deloitte. Firma konstatovala pochybení u všech 35 projektů, jež zkoumala. V červenci auditoři z Bruselu přijedou prošetřit nakládání s dotacemi také v programech Doprava a Životní prostředí. Též v tomto případě zpětně prověří již vykonaný národní audit. Zástupci EK dorazí na ministerstvo životního prostředí a dopravy 9. července, kontrolovat budou do 13. července.


Také čtěte

EU: Češi upravovali výsledky auditů čerpání dotací

Nečas: Problémy s fondy mohou výrazně zvýšit schodek rozpočtu

David Klimeš: Hlavní bitva o eurofondy teprve přijde


Kvůli potížím s čerpáním dotací Česko na doporučení EK pozastavilo až do poloviny roku odesílání žádostí do Bruselu o zpětné proplacení dotací. EK Česku vytkla hlavně problémy s kontrolou a auditem. Vláda se snaží situaci napravit postupnou realizací akčního plánu, jehož součástí je například přesun auditu dotací na ministerstvo financí. Toto opatření začne platit od začátku roku 2013. Většinu dalších opatření chce vláda uskutečnit do července, následně jejich úspěšnost prověří EK.

U programů Severozápad, Střední Čechy, Vzdělávání pro konkurenceschopnost, Doprava a Životní prostředí se ale nyní nedělá ani takzvaná certifikace. V praxi to znamená, že ministerstvo financí ze strany vedení těchto programů kvůli podezřením na různé nesrovnalosti nepřijímá žádosti o proplacení dotací. Ve Středočeském kraji to souvisí s kauzou bývalého hejtmana Davida Ratha.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Ropná společnost Royal Dutch Shell omezí investice do solární energetiky, dokud nebude dostatečně zisková. Prohlásil to generální ředitel Ben van Beurden. Na jednání s akcionáři… více

Komerční prezentace
Mobilní web