Brusel zatrhl spekulace s akciemi, Londýn s žalobou neuspěl

Spekulovat na pokles cen evropských akcií propříště nebude tak jednoduché. A to paradoxně v dobách, kdy pro pokles akcií nastanou ty nejpádnější důvody. Velká Británie u Evropského soudního dvora neuspěla se svou snahou o zachování svobody spekulace na akciových trzích.

Ilustrační foto
23.1.2014 7:30   |  

Evropský úřad pro cenné papíry a trhy (ESMA) tak bude propříště moci v kterékoli zemi unie nařídit zákaz short sellingu neboli prodeje akcií, které investor v okamžiku transakce nevlastní.

„Rozhodnutí bylo ovlivněno právními, ale i politickými faktory. Fakticky dalo zelenou Evropskému parlamentu a komisi, aby dále posilovala pravomoci regulatorních orgánů,“ míní expertka na regulatorní právo Alexandria Carrová ze společnosti Mayer Brown. Podle soudního rozhodnutí je totiž pravomoc Úřadu zakázat spekulace na pokles v situaci krizového vývoje trhů v souladu s evropskou legislativou.

Očekávané nižší zisky z obchodování

Rozhodnutí soudu je hrozbou pro londýnské finančníky, neboť banky v budoucnu čekají nižší zisky z obchodování. „Verdikt ukazuje na nenávist Bruselu vůči City. Ta je přitom obrovským generátorem příjmů do britské státní pokladny,“ varuje před důsledky pro britské finance Nigel Farage z britské separatistické strany UKIP.

Evropská unie zavedla pravidla pro regulaci short sellingu v roce 2012 a ve stejném roce podala Británie žalobu. Česká republika se ke stanovisku Británie v únoru 2012 na zasedání Rady EU připojila, žalobu však nepodala.

Kritici považují short selling za jednu z hlavních příčin prudkých propadů akciových trhů na počátku finanční krize v letech 2008 a 2009 a následné destabilizace finančního systému. Některé země v tomto období separátně přistoupily k zákazu spekulace na pokles.


Čtěte také:

Malí investoři méně utrácejí a utíkají do zahraničí

Čtyři země EU zakázaly spekulace na pokles cen některých akcií

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Indonésan tvrdí, že je mu 145 let, byl by tak nejstarší na světě

Indonésan tvrdí, že je mu 145 let, byl by tak nejstarší na světě

Nejstarším žijícím člověkem je patrně Indonésan, který tvrdí, že je mu 145 let. Podle údajů na jeho občanském průkazu se narodil 31. prosince 1870 a místní úřady toto datum… více

Mobilní web