Brusel zpochybnil údaje Kalouskových auditorů

Evropská komise zpochybnila spolehlivost údajů od ministerstva financí o míře chyb a podvodů ve dvou operačních programech. Napsal to dnes server Česká pozice. Odvolává se na dopis, ve kterém EU varovala, že ze strany Bruselu hrozí pozastavení plateb dokonce u šesti operačních programů. Resort financí kritiku odmítá.

Miroslav Kalousek
3.4.2013 9:08   |  

Ministerstvo financí v březnu oznámilo, že pozastavilo proplácení evropských dotací u programů ROP Jihozápad, ROP Severovýchod, ROP Moravskoslezsko, u Operačního programu Podnikání a inovace a Integrovaného operačního programu.

Podle Bruselu bylo u dvou operačních programů více problémů než Češi přiznali. „Co se týká Integrovaného operačního programu a Operačního programu Podnikání a inovace, EK považuje - jak informovala auditní orgán v dopise z 21. února 2013 - oznámenou roční míru chybovosti za nespolehlivou,“ cituje server dopis.

České auditory v něm kritizoval šéf generálního ředitelství pro regiony a městskou politiku Evropské komise Walter Deffaa.

Ministerstvo financí tvrzení o nespolehlivosti dat u těchto dvou operačních programů odmítá, řekl mluvčí ministerstva financí Jakub Haas. To, že si Evropská komise vyžádala k některým bodům vysvětlení a upřesňující informace, je podle něj běžné. Vysvětlující informace budou komisi poskytnuty do konce března, dodal.

Evropská komise na problémy s projekty z regionálních operačních programů v Česku poukazuje dlouho. Letos v únoru situace vygradovala, když komise odmítla proplatit projekty z ROP Severozápad za celkem 2,6 miliardy korun. Místo evropských peněz je tak budou muset poměrnou částí zaplatit Ústecký a Karlovarský kraj.


Čtěte také:

Kalousek stopl přísun peněz z EU u dalších programů

Za chyby v čerpání eurofondů může i stát, tvrdí Brusel. Kalousek to odmítl


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Francouzská automobilka PSA Group, která zahrnuje značky Peugeot a Citroën, v prvním pololetí více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 1,21 miliardy eur (téměř 33 miliard… více

Mobilní web