Budoucnost farmaceutického odvětví patří generikům a biotechnologiím

27.12.2010 8:12   |  

Poslední století jsme svědky nepřetržitého prodlužování střední délky života a s tím souvisejícího nebývalého rozkvětu farmaceutického průmyslu. Rok od roku vynakládáme více peněz na péči o své zdraví. Nebo také řečeno z opačného konce, rok od roku na nás farmaceutické společnosti vydělávají více peněz.

Chcete se podílet na ziscích farmaceutického průmyslu? Není nic jednoduššího než nakoupit akcie předních výrobců medikamentů a mít formou dividendy pravidelný podíl na zisku těchto společností. Většina předních farmaceutických firem vyplácí zpravidla 40 až 60 procent ročních zisků svým akcionářům na dividendách. Vyšší dividendové výnosy mají tradičně evropské firmy, zatímco americké větší podíl zisků reinvestují.

Největší hráči

První místo tabulky zaujímá firma Johnson & Johnson, která vedle medikamentů vyrábí spoustu jiných spotřebních produktů (mýdla, tělové krémy a podobně). Největší ryze farmaceutickou firmou je americký Pfizer, výrobce Viagry. Následují švýcarské firmy Novartis a Roche. Fundamentálně nejzajímavější se dle aktuálního ocenění jeví francouzská společnost SanofiAventis.
Problém velkých farmaceutických firem však spočívá v tom, že jim v následující dekádě postupně vyprší ochranné lhůty na mnoho léků. Ty začnou kopírovat konkurenti, nabídnou nižší cenu a původnímu výrobci nezbude nic jiného, než jít také s cenou dolů. Pro spotřebitele dobrá zpráva, pro investory špatná, protože velkým farmaceutickým firmám tak bude klesat zisková marže.

Slibná budoucnost

Akcie velkých farmaceutických firem tak pravděpodobně nečeká růžová dekáda. Daleko lepší vyhlídky mají firmy vyrábějící generika – kopie původních patentovaných léků – jako jsou třeba německá Stada nebo americká firma Mylan. Ještě slibnější investici představují firmy z oblastí s nižšími výrobními náklady (Čína, Vietnam, Indie a podobně). Druhou zajímavou investicí mohou být biotechnologické firmy vyvíjející nové léky proti civilizačním chorobám typu rakovina, revmatoidní artritida či alzheimer. Z větších firem mají dobré vyhlídky například americké společnosti Gilead Sciences a Biogen Idec. Investování do menších biotech akcií přenechejte raději hazardérům, protože v tomto oboru se zpravidla uchytí méně než jedna ze sta firem.

Podílové fondy

Pro pasivní dlouhodobé držení se vyjma jednotlivých akcií nabízí také řada podílových fondů. Velmi dobré výsledky mají fondy Franklin Biotechnology Discovery a KBC Equity Pharma Growth, které přesvědčivě překonávají srovnávací index. Na pětileté periodě jsou však i tyto fondy po přepočtu na koruny ve ztrátě, stejně jako český měnově zajištěný Fond farmacie a biotechnologie od ČP Investu.

Autor je ředitelem společnosti FINEZ Investment Management

Autor: Jan Traxler

Komentáře

Čtěte také

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Nezaměstnanost mladých lidí začala po zlepšení v minulých třech letech ve světě opět stoupat. Počet nezaměstnaných mezi 15 až 24 lety by letos navíc mohl globálně vzrůst o půl… více

Mobilní web