Buffettova Berkshire Hathaway ve čtvrtletí vydělala o 58 procent méně

30.4.2011 22:08   |  

aktualizováno Americká finanční společnost Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta vytvořila v prvním čtvrtletí čistý zisk 1,51 miliardy dolarů (asi 24,6 miliardy korun), což je meziroční propad asi o 58 procent. Příčinou jsou vysoké náklady pojišťovací divize, které si vyžádalo hned několik přírodních katastrof, včetně březnového zemětřesení v Japonsku.

„Několik významných katastrof jsme zaznamenali v asijské části Tichomoří, což opravdu tvrdě dolehlo na zajišťovny,“ řekl Buffett na výroční valné hromadě akcionářů. Ta se tradičně koná v Omaze v americkém státě Nebraska, kde firma sídlí. Buffett připustil, že pojišťovací část se poprvé po devíti letech patrně ocitne v celoroční ztrátě.

Letošní valná hromada se očekávala s velkým napětím, protože Berkshire v těchto dnech řeší problém se svým bývalým manažerem Davidem Sokolem. Ten se přiznal, že si nakoupil akcie chemičky Lubrizolo, než firmu doporučil Buffettovi. Berkshire pak chemičku převzala a i když zpočátku postup svého někdejšího manažera bagatelizovala, teď se od něj distancuje.

Buffett akcionářům řekl, že Sokol jednoznačně překročil pravidla etiky. Poznamenal také, že patrně nikdy nepochopí, proč se tak Sokol zachoval. Buffett nicméně připustil, že se měl Sokola na jeho investici do Lubrizolu mnohem víc ptát, když spolu o firmě v lednu poprvé hovořili. Buffettův podnik podal nabídku na převzetí Lubrizolu v březnu.

„Pochopitelně jsem udělal velkou chybu, když jsem se ho nezeptal 'No a kdy sis ty akcie koupil?',“ připouští Buffett. Sokol si nakoupil akcie Lubrizolu za zhruba deset milionů dolarů a když pak firmu doporučil Buffettovi a ten ji koupil, akcie Lubrizolu se vydaly vzhůru. Sokol tak za pár dnů vydělal asi tři miliony dolarů.

Buffett ale na druhou stranu říká, že neměl důvod si myslet, že Sokol si akcie Lubrizolu koupil těsně před tím, než spolu o firmě hovořili jako o potenciálně zajímavém cíli převzetí. Sokol začátkem dubna rezignoval a teď se za pomoci svého právního zástupce chystá do protiútoku. Berkshire totiž před pár dny avizovala, že zvažuje vůči Sokolovi právní kroky. Sokol si ale žádného nečestného jednání není vědom a tvrdí, že interní pravidla mu nákup akcií dovolovala.

Případ kolem Sokolovy rezignace je o to sledovanější, že Sokol byl považován za Buffettova nástupce. Buffett se zpočátku Sokola zastal, což teď vysvětluje tím, že neměl kompletní informace. Proto prý změnil názor a proto nyní vůči Sokolovi zaujal tvrdý postoj. Celá záležitost je ale podle Buffetta nevysvětlitelná a neomluvitelná. Ať už Buffetta nahradí ve funkci kdokoli, musí být podle něj „čistý jak lilie“.

Firma čtvrtletní výsledky hospodaření zveřejní až koncem příštího týdne. Buffett na valné hromadě zmínil pouze několik základních dat.

Berkshire Hathaway je konglomerátem, jehož aktivity zasahují do celé řady odvětví. Pojišťovnictví je ale naprosto dominantní, na celkových aktivitách se podílí skoro z poloviny. Pojišťovací část měla v prvním čtvrtletí ztrátu 821 milionů dolarů a jen katastrofy ji způsobily ztrátu před zdaněním kolem 1,67 miliardy dolarů.

Buffett řekl, že z hlediska globálních katastrof bylo letošní první čtvrtletí pro pojišťovnictví druhé nejhorší v historii. Vedle zemětřesení v Japonsku to bylo také zemětřesení na Novém Zélandě anebo rozsáhlé záplavy v Austrálii, k nimž došlo také v prvním čtvrtletí.

Berkshire Hathaway vlastní zajišťovny General Re a National Indemnity. Zajišťovny prodávají záložní pojištění primárním pojišťovnám, takže odvětví je pak schopno lépe rozložit riziko v případech, kdy je nutné pokrýt vysoké pojistné ztráty.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Vědci v Brně vyvinuli unikátní detekční systém: "citlivé" kabely

Vědci v Brně vyvinuli unikátní detekční systém: "citlivé" kabely

Systém takzvaného neviditelného plotu pro vzdálenou kontrolu potrubí a dalších liniových staveb vyvinuli vědci z Vysokého učení technického (VUT) v Brně. Zařízení umožňuje… více

Mobilní web