Buffettově Berkshire Hathaway klesl kvůli Tesku meziroční zisk | E15.cz

Buffettově Berkshire Hathaway klesl kvůli Tesku meziroční zisk

Buffettově Berkshire Hathaway klesl kvůli Tesku meziroční zisk
Warren Buffett
• 
ZDROJ: ČTK/ABACA/Lionel Hahn

ČTK

Čistý zisk investiční společnosti Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta se ve třetím čtvrtletí po odpisu investic do britské maloobchodní skupiny Tesco snížil meziročně o devět procent na 4,6 miliardy dolarů (zhruba 102 miliard korun). Provozní zisk i celkové výnosy ale výrazně vzrostly, sdělila společnost v noci na dnešek.

Berkshire odepsala z hodnoty svých investic do Teska za třetí čtvrtletí 678 milionů dolarů a výrazně snížila svůj podíl v této firmě. Britský podnik nyní úřady vyšetřují kvůli účetním nesrovnalostem a akcie firmy letos prudce klesají. Buffett minulý měsíc prohlásil, že jeho investice do britského řetězce byla velkou chybou.

Meziroční porovnání zkreslily jednorázové zisky 1,2 miliardy dolarů z loňského třetího čtvrtletí, které si Berkshire připsala z akvizic během finanční krize. V posledním čtvrtletí ale měla z investic naopak ztrátu 107 milionů dolarů.

Provozní zisk si firma vylepšila o 29 procent a překonala tím odhady analytiků oslovených agenturou Reuters. Výnosy společnosti stouply o deset procent na 51,2 miliardy dolarů. Výrazně se zvýšily příjmy pojišťovací divize.

Přes 80 společností

Berkshire Hathaway ovládá více než 80 dceřiných společností, které podnikají v různých odvětvích od maloobchodu přes pojišťovnictví po železniční dopravu a energetiku. Vlastní rovněž významné podíly v řadě známých firem, jako je Coca-Cola, IBM anebo American Express. V říjnu společnost ohlásila záměr vstoupit do automobilového sektoru.

Buffett si díky svým úspěšným investicím vysloužil přezdívku „věštec z Omahy“. Podle posledního vydání žebříčku časopisu Forbes je druhým nejbohatším Američanem s majetkem 67 miliard dolarů.

Tesco dostává jednu ránu za druhou, bát se ale musí i konkurence

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!