Buffettově Berkshire Hathaway klesl kvůli Tesku meziroční zisk

Čistý zisk investiční společnosti Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta se ve třetím čtvrtletí po odpisu investic do britské maloobchodní skupiny Tesco snížil meziročně o devět procent na 4,6 miliardy dolarů (zhruba 102 miliard korun). Provozní zisk i celkové výnosy ale výrazně vzrostly, sdělila společnost v noci na dnešek.

 Warren Buffett
8.11.2014 11:35   |  

Berkshire odepsala z hodnoty svých investic do Teska za třetí čtvrtletí 678 milionů dolarů a výrazně snížila svůj podíl v této firmě. Britský podnik nyní úřady vyšetřují kvůli účetním nesrovnalostem a akcie firmy letos prudce klesají. Buffett minulý měsíc prohlásil, že jeho investice do britského řetězce byla velkou chybou.

Meziroční porovnání zkreslily jednorázové zisky 1,2 miliardy dolarů z loňského třetího čtvrtletí, které si Berkshire připsala z akvizic během finanční krize. V posledním čtvrtletí ale měla z investic naopak ztrátu 107 milionů dolarů.

Provozní zisk si firma vylepšila o 29 procent a překonala tím odhady analytiků oslovených agenturou Reuters. Výnosy společnosti stouply o deset procent na 51,2 miliardy dolarů. Výrazně se zvýšily příjmy pojišťovací divize.

Přes 80 společností

Berkshire Hathaway ovládá více než 80 dceřiných společností, které podnikají v různých odvětvích od maloobchodu přes pojišťovnictví po železniční dopravu a energetiku. Vlastní rovněž významné podíly v řadě známých firem, jako je Coca-Cola, IBM anebo American Express. V říjnu společnost ohlásila záměr vstoupit do automobilového sektoru.

Buffett si díky svým úspěšným investicím vysloužil přezdívku „věštec z Omahy“. Podle posledního vydání žebříčku časopisu Forbes je druhým nejbohatším Američanem s majetkem 67 miliard dolarů.


Čtěte také:

Cena akcií Buffettovy firmy Berkshire překonala 200 tisíc dolarů

Buffettův rekord: dvoumiliardová ztráta za 24 hodin

Tesco dostává jednu ránu za druhou, bát se ale musí i konkurence

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Amazon v Dobrovízi najel na plnou kapacitu, zaměstnancům zvýší platy

Amazon v Dobrovízi najel na plnou kapacitu, zaměstnancům zvýší platy Fotogalerie

Internetový obchod Amazon plně zprovoznil svůj areál ve středočeské Dobrovízi. Zástupci firmy a obce Dobrovíz dnes společně přestřihli pásku u nové skladovací věže distribučního… více

Mobilní web