Bulharský run na banky: Brusel povolil státní pomoc

Evropská komise umožnila Bulharsku, aby jeho vláda poskytla bulharským bankám státní úvěrovou podporu v objemu 3,3 miliardy leva (asi 46 miliard korun). Některé bulharské finanční ústavy se v minulých dnech dostaly pod tlak vkladatelů. Ten podle úřadů vyvolalo rozšiřování falešných informací ve snaze destabilizovat finanční systém země.

Ilustrační foto
30.6.2014 22:21   |  

Komise uvedla, že Sofia ji požádala o souhlas s poskytnutím „nezbytné a přiměřené likvidity“ pro bankovní systém ve formě úvěru, a výkonný orgán Evropské unie tuto žádost „s ohledem na konkrétní okolnosti“ schválil. Komise přitom konstatovala, že bulharský bankovní systém je kapitálově vybavený dostatečně a tamní banky mají ve srovnání s bankami v jiných zemích EU vysokou úroveň likvidity.

Během posledního týdne se staly terčem hromadných výběrů vkladů dvě velké bulharské banky. Bulharská centrální banka v pátek uvedla, že Bulharsko čelí pokusům o destabilizaci země prostřednictvím útoků na bankovní systém.

Banky přicházejí o miliardy korun

Hlavním cílem útoků se na konci minulého týdne stala třetí největší bulharská banka First Investment Bank. V předešlém týdnu útoky postihly bankovní čtyřku Corporate Commercial Bank, nad níž potom centrální banka převzala kontrolu a dočasně ji uzavřela.

Klienti First Investment Bank podle agentury Reuters v pátek vybrali ze svých účtů 800 milionů leva (přes 11 miliard korun). Dnes se však situace zklidnila díky schválení podpory pro bankovní sektor a prohlášením úřadů i politiků o bezpečnosti vkladů.

„Lidé se zjevně uklidnili, což se po všech těch prohlášeních dalo očekávat,“ uvedl jeden z analytiků sofijského Institutu pro tržní ekonomiku. „Je tu však stále nebezpečí nových útoků na bankovní systém,“ dodal.

Policie zadržela první podezřelé

Centrální banka ve snaze o uklidnění situace přislíbila, že využije všech svých prostředků k ochraně úspor obyvatelstva. Vyzvala také všechny státní úřady a politické strany, aby pomohly obnovit důvěru veřejnosti v bankovní systém. Banka dnes zdůraznila, že napětí v bankovním sektoru od pátku polevilo a že bankovní systém funguje normálně.

Bulharské úřady o víkendu zadržely pět lidí podezřelých, že posílali e-maily a vzkazy s poplašnými zprávami o bankách. Bulharský prezident Rosen Plevneliev v neděli prohlásil, že státní instituce a politické strany plně podporují snahy o stabilizaci bankovního systému. Dodal, že Bulhaři nemají žádný důvod k obavám o své úspory.

Akcie First Investment Bank dnes díky prezidentovu ujištění a schválení státní podpory posílily o zhruba 20 procent a smazaly tak většinu svého pátečního propadu. Před pobočkami banky se dnes ráno dál tvořily fronty, v centru Sofie ale byly podle zpravodaje Reuters podstatně kratší než v pátek. Banka prohlásila, že má dostatek peněz, aby požadavky klientů pokryla.

Vůdce hlavní opoziční strany Bojko Borisov v pátek vyzval vládu, aby ještě před volbami požádala o pomoc Mezinárodní měnový fond. Lídři bulharských politických stran se minulý týden dohodli, že 5. října se budou konat předčasné volby. Prezident v neděli uvedl, že 6. srpna rozpustí parlament a jmenuje prozatímní vládu.


Čtěte také:

EU žádá Bulharsko, aby zastavilo práce na plynovodu South Stream

Srbové chtějí South Stream, v Bulharsku záleží na volbách

Evropské banky tíží bilion eur špatných úvěrů

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Trump shání lidi do volebního štábu, hlásí se ale málokdo

Trump shání lidi do volebního štábu, hlásí se ale málokdo aktualizováno

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump se rozhodl sestavit profesionální volební štáb, který by nahradil jeho skromný tým poradců z primárních voleb. Newyorský miliardář… více

Komerční prezentace
Mobilní web