Bulharský run na banky: Brusel povolil státní pomoc

Evropská komise umožnila Bulharsku, aby jeho vláda poskytla bulharským bankám státní úvěrovou podporu v objemu 3,3 miliardy leva (asi 46 miliard korun). Některé bulharské finanční ústavy se v minulých dnech dostaly pod tlak vkladatelů. Ten podle úřadů vyvolalo rozšiřování falešných informací ve snaze destabilizovat finanční systém země.

Ilustrační foto
30.6.2014 22:21   |  

Komise uvedla, že Sofia ji požádala o souhlas s poskytnutím „nezbytné a přiměřené likvidity“ pro bankovní systém ve formě úvěru, a výkonný orgán Evropské unie tuto žádost „s ohledem na konkrétní okolnosti“ schválil. Komise přitom konstatovala, že bulharský bankovní systém je kapitálově vybavený dostatečně a tamní banky mají ve srovnání s bankami v jiných zemích EU vysokou úroveň likvidity.

Během posledního týdne se staly terčem hromadných výběrů vkladů dvě velké bulharské banky. Bulharská centrální banka v pátek uvedla, že Bulharsko čelí pokusům o destabilizaci země prostřednictvím útoků na bankovní systém.

Banky přicházejí o miliardy korun

Hlavním cílem útoků se na konci minulého týdne stala třetí největší bulharská banka First Investment Bank. V předešlém týdnu útoky postihly bankovní čtyřku Corporate Commercial Bank, nad níž potom centrální banka převzala kontrolu a dočasně ji uzavřela.

Klienti First Investment Bank podle agentury Reuters v pátek vybrali ze svých účtů 800 milionů leva (přes 11 miliard korun). Dnes se však situace zklidnila díky schválení podpory pro bankovní sektor a prohlášením úřadů i politiků o bezpečnosti vkladů.

„Lidé se zjevně uklidnili, což se po všech těch prohlášeních dalo očekávat,“ uvedl jeden z analytiků sofijského Institutu pro tržní ekonomiku. „Je tu však stále nebezpečí nových útoků na bankovní systém,“ dodal.

Policie zadržela první podezřelé

Centrální banka ve snaze o uklidnění situace přislíbila, že využije všech svých prostředků k ochraně úspor obyvatelstva. Vyzvala také všechny státní úřady a politické strany, aby pomohly obnovit důvěru veřejnosti v bankovní systém. Banka dnes zdůraznila, že napětí v bankovním sektoru od pátku polevilo a že bankovní systém funguje normálně.

Bulharské úřady o víkendu zadržely pět lidí podezřelých, že posílali e-maily a vzkazy s poplašnými zprávami o bankách. Bulharský prezident Rosen Plevneliev v neděli prohlásil, že státní instituce a politické strany plně podporují snahy o stabilizaci bankovního systému. Dodal, že Bulhaři nemají žádný důvod k obavám o své úspory.

Akcie First Investment Bank dnes díky prezidentovu ujištění a schválení státní podpory posílily o zhruba 20 procent a smazaly tak většinu svého pátečního propadu. Před pobočkami banky se dnes ráno dál tvořily fronty, v centru Sofie ale byly podle zpravodaje Reuters podstatně kratší než v pátek. Banka prohlásila, že má dostatek peněz, aby požadavky klientů pokryla.

Vůdce hlavní opoziční strany Bojko Borisov v pátek vyzval vládu, aby ještě před volbami požádala o pomoc Mezinárodní měnový fond. Lídři bulharských politických stran se minulý týden dohodli, že 5. října se budou konat předčasné volby. Prezident v neděli uvedl, že 6. srpna rozpustí parlament a jmenuje prozatímní vládu.


Čtěte také:

EU žádá Bulharsko, aby zastavilo práce na plynovodu South Stream

Srbové chtějí South Stream, v Bulharsku záleží na volbách

Evropské banky tíží bilion eur špatných úvěrů

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web