Bundesbank navrhuje při hrozbě státního bankrotu daň z majetku

Větší národní odpovědnost od členských zemí eurozóny doporučuje německá centrální banka. V případě hrozby státního bankrotu by měla ohrožená země zavést daň z majetku.

 BundesBank
27.1.2014 14:30   |  

Členské země eurozóny ohrožené státním bankrotem by měly v budoucnu místo žádosti o pomoc od ostatních členských států nejprve zavést jednorázovou daň z majetku. Ve své měsíční zprávě to navrhla Deutsche Bundesbank, tedy německá centrální banka.

„Odpovídalo by to principu národní odpovědnosti, podle kterého jsou daňoví poplatníci zodpovědní za závazky své vlády. Záchranné programy financované daňovými poplatníky z jiných členských států by měly přijít na řadu jako poslední obranná linie a pouze ve výjimečných případech, kdy by byla silně ohrožena finanční stabilita eurozóny,“ uvedla banka.

Pouze v kritických případech

Bundesbank nicméně upozornila, že jednorázová daň z majetku by byla spojena s riziky a její výběr by byl komplikovaný. Vlády by k ní proto měly přistupovat pouze v opravdu kritických případech.

Anketa

Souhlasíte s návrhem Bundesbanky na zavedení daně z majetku v případě hrozby státního bankrotu?

ano   21% ne   79%

V anketě hlasovalo 423 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

V současnosti není podle banky nikde v eurozóně takováto daň zapotřebí, protože všechny členské země jsou schopny získávat peníze na kapitálových trzích, nebo již využívají mezinárodních záchranných programů. Bundesbank upozornila, že státy postižené dluhovou krizí dosáhly výrazného pokroku, v reformním úsilí ale musí pokračovat.

Možností jednorázové daně z majetku se již ve své říjnové zprávě zabýval Mezinárodní měnový fond (MMF). Ke snížení zadlužení u 15 vybraných členských zemí eurozóny na úroveň konce roku 2007 by podle něj bylo nutné uvalit na majetek domácností zhruba desetiprocentní daň.


Také čtěte:

Šéf Bundesbank nechce řešit krizi eurozóny tisknutím nových peněz

Bundesbanka je optimistická, čeká silný růst německé ekonomiky

Řecko se pomalu zotavuje, sní o emisi nových dluhopisů


Autor: čtk, nos

Komentáře

Čtěte také

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify Fotogalerie

Lidé, kteří si ve vězení odpykávají své tresty, budou mít další možnost, jak se zapojit do pracovního procesu. Podle projektu, který představil ministr spravedlnosti Robert… více

Mobilní web