Bývalý expert HSBC dostal pět let za vynášení dat o daňových únicích

Bývalého zaměstnance švýcarské divize britské banky HSBC Hervé Falcianiho ve Švýcarsku soud odsoudil k pěti letům vězení v případu vynášení dat. Informovala o tom agentura AFP. Falciani v roce 2008 předal francouzským úřadům údaje o klientech HSBC a jejich účtech, aby pomohl Francii a dalším zemím pátrat po daňových únicích. Proti verdiktu, který se vynesl v jeho nepřítomnosti, se lze odvolat.

 HSBC (ilustrační foto)
27.11.2015 16:12   |  

Falciani je francouzský občan s bydlištěm ve Francii. Soudní proces ve Švýcarsku se konal v jeho nepřítomnosti. Podle agentury Bloomberg je nepravděpodobné, že si Falciani trest ve švýcarském vězení odpyká. Francie totiž své občany nevydává. Pětiletý trest vězení dostal Falciani za ekonomickou špionáž. V dalších bodech obžaloby byl zproštěn. Francouz, který pracoval pro banku jako počítačový expert, čelil mimo jiné obvinění z porušení obchodního tajemství, napsala AFP.

Švýcarská větev HSBC od vynesení citlivých údajů o účtech čelí podezření, že svým klientům pomáhala vyhýbat se placení daní v jejich vlastech. Uniklá data se údajně týkají účtů v celkové hodnotě 100 miliard dolarů, které patří více než stovce tisíc lidí a firem. Údaji se vedle francouzských úřadů zabývají také například vyšetřovatelé v Rakousku, Belgii či v Argentině. Banka HSBC rozsudek nad Falcianim přivítala.


Čtěte také:

HSBC odkládá přesun do Asie, vede si dobře i ve stínu skandálu

Největší evropská banka HSBC překvapila, zisky zvýšila o třetinu

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Němci chtějí zneužití tísňové linky trestat vězením

Němci chtějí zneužití tísňové linky trestat vězením

Bavorský ministr spravedlnosti Winfried Bausback (CSU) požaduje tvrdší sankce za úmyslné zneužití tísňového volání. Pokud se zjistí úmyslné blokování linky, hrozí viníkovi až tři… více

Mobilní web