Část ztrát irských bank splatí držitelé dluhopisů

2.6.2011 8:18   |  

Tři irské finanční domy odhalily záměr přenést část ztrát na držitele obligací. Banky se snaží „bondholdery“ přinutit podílet se kapitálově na rekapitalizaci irského bankovního sektoru, který v krizi utrpěl velké ztráty. Bank of Ireland oznámila, že v brzké době nabídne držitelům dluhopisů 2,6 miliardy eur za zpětný odprodej se slevou osmdesáti až devadesáti procent v závislosti na typu obligace.

Menší finanční domy Irish Life & Permanent a EBS plánují vystavit věřitele podobným ztrátám. Nabídnou jim přibližně miliardu eur.

Rozhodnutí přišlo po dlouho trvajícím volání irské vlády, že nejen akcionáři, ale i držitelé dluhopisů irských bank budou muset také nést náklady rekapitalizace. „Podnikneme veškeré kroky, abychom držitele dluhopisů vystavili co nejvyšší možné spoluúčasti na ztrátách, pokud věřitelé nepřijmou naši finanční nabídku,“ uvedla Bank of Ireland.


Čtěte také: Irsko se možná připojí k Řecku a požádá o další pomoc


Podle ministra financí Michaela Noonana je nabídka ztráty osmdesáti až devadesáti procent hodnoty dluhopisů pro vládu nejnižší přijatelná. „Pokud na nabídku držitelé obligací nepřistoupí, použijeme právní sílu, která bude mít za následek ještě tvrdší opatření,“ prohlásil. Analytici se shodují, že nabídka Bank of Ireland ke zpětnému odkupu svého dluhu s diskontem je ještě drsnější, než očekávali.

Nejhůře dopadnou držitelé takzvaných Tier 2 obligací – rizikovější formy dluhu, kteří mají obdržet jen deset centů za každé euro, které bance poskytli. Za stejný typ obligace přitom nabídla AIB, z 93 procent státem vlastněná irská banka, 22 až 25 procent hotovosti.

Bank of Ireland zvažuje, zda držitelům dluhopisů nenabídne akciovou alternativu k hotovosti. Ti, kteří by přistoupili na směnu dluhu za akcie, by dostali o něco více než ti, kteří budou požadovat hotovost. Analytici soudí, že banka bude chtít k této nabídce přimět co nejvíce věřitelů, protože by si tím naředila státní akciový podíl.

Centrální banka zamítla další pomoc

Irská centrální banka už odmítá pomáhat bankám Allied Irish Banks a Irish Nationwide. Externí audit jejich účetnictví došel k závěru, že disponují dostatečnými rezervami na krytí budoucích nesplácených půjček. Národní banka rozhodla o zamítnutí další pomoci i přesto, že podle negativního scénáře bude Nationwide vystavena ztrátě dalších 74 miliard eur. Podle bankéřů byl tento scénář zbytečně pesimistický.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Důvěřovat danému zařízení, nebo ne? Otázka nad kvalitou zabezpečení soukromých či státních citlivých dat v počítačích, mobilech a síťových prvcích se v posledních letech netýká… více

Mobilní web