ČD Cargo si jde pro šest miliard na trh

9.5.2011 7:24   |  

Dceřiná firma Českých drah, ČD Cargo, brzy začne vydávat miliardové dluhopisy. Dluhopisový program v objemu až šest miliard korun firmě na konci minulého týdne schválila Česká národní banka. ČD Cargo se tak zařadí po bok dalších státních firem, které si během krize začaly půjčovat na dluhopisovém trhu. Miliardové emise v posledních dvou letech upsaly České dráhy a Letiště Praha. Dráhy nyní finišují přípravu na emisi eurobondů až za 7,5 miliardy korun.

Šéf ČD Cargo Jiří Vodička uvedl, že první tranši dluhopisů ve výši jedné miliardy korun vydá firma už v nejbližších týdnech. „První tranši využijeme k posílení cash flow a restrukturalizaci cizích zdrojů, konkrétně k přeměně krátkodobých cizích zdrojů na střednědobé,“ uvedl Vodička. Není jisté, zda Cargo využije celou hranici šesti miliard korun, kterou jí ČNB schválila. „Je to rámcový program, který nemusíme, ale můžeme vyčerpat,“ dodal Vodička. Tranše prý půjdou vždy po jedné miliardě korun.

Přesto však s dalšími emisemi firma ještě pro letošek počítá. Výnos druhé tranše by podle Vodičky měl být užit na investice. České dráhy kvůli plánované emisi eurobondů požádaly o udělení ratingu agenturu Moody’s. Ta jí na konci minulého týdne dala předběžný rating Baa1 negativní.

Podle šéfa penzijního fondu Komerční banky Pavla Jiráka jde obecně u takto hodnocených cenných papírů o vyšší rizikovost. Například penzijní fondy mohou takových instrumentů nakupovat pouze do pěti procent objemu aktiv.

Vodička uvedl, že rating Českých drah se týká celé skupiny. „My jsme se do procesu získání ratingu zapojili, týká se tedy i naší společnosti,“ řekl.

Šéf české pobočky Moody’s Petr Vinš dodal, že ČD Cargo může pořádat o udělení ratingu přímo na konkrétní dluhopis a jeho hodnota se může od ratingu Českých drah lišit.

ČD Cargo podle informací z trhu nebude mít problém své obligace prodat. Například České dráhy vydaly dluhopisy v objemu dvou miliard korun v době, kdy neměly žádný rating, přesto o ně byl mezi investory velký zájem. Obchodníci totiž rizikovost cenných papírů státních firem odvozují od rizikovosti státu, neboť se počítá s tím, že za dluhy svých firem do určité míry ručí stát.

Autor: Tereza Zavadilová, Jan Šindelář

Komentáře

Čtěte také

Pojišťovny odhalují mnohem více podvodů, hlavně u nemocí a úrazů

Pojišťovny odhalují mnohem více podvodů, hlavně u nemocí a úrazů

Počet odhalených pojistných podvodů se od roku 2010 ztrojnásobil, loni přesahoval 15 a půl tisíce. Vyplývá to z informací poskytnutých projektem Česko v datech. Nedá se ovšem… více

Komerční prezentace
Mobilní web