Čeká nás další rok zlata a jiných komodit?

20.12.2010 9:22   |  

Akciové trhy si polepší, atraktivní budou hlavně komoditní tituly jako NWR a komodity jako takové, v čele se zlatem. Dluhopisům by se měl investor raději vyhnout. Tak hodnotí vyhlídky investorů v roce 2011 oslovení analytici.

Očekávaný růst

Akciové i další trhy letos investory příjemně překvapily. Řada z nich vykazuje od ledna dvouciferný výnos. Dařilo se i mnoha komoditám. Snad se přitom letošní obavy skeptiků z opakování recese nevyplní v příštím roce.

Hlavní analytik firmy Atlantik finanční trhy Milan Vaníček hodnotí končící rok pozitivně, trh se zatím vyvíjí podle očekávaného scénáře. Překvapila ho ale zvýšená korelace mezi velkou mírou investic, která znesnadňuje diverzifikaci. Makléře Michala Zachara z firmy Patria Direct překvapila hlavně výkonnost globálních trhů od září do prosince, kdy dosáhly nových ročních maxim.

Oba hodnotí optimisticky i vyhlídky na příští rok. Vaníček čeká, že index PX pražské burzy, stejně jako americký S&P 500 a německý DAX, posílí o pět až deset procent. Zachar si dokáže závěrem příštího roku představit index PX na předkrizových hodnotách kolem 1400 bodů (proti současnosti o 14 procent výše), S&P 500 na 1350 bodech (plus osm procent), DAX údajně směřuje k osmi tisícům bodů, což je růst zhruba o 12 procent.

Zahraniční tipy

Vaníček pokládá za atraktivní investice v zemích BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína) a komodity. Investoři se nejspíše budou vyhýbat zemím globálně zasaženým dluhy – Irsku, Řecku, Portugalsku a Španělsku. Zároveň ale mohou být díky zajímavému (nízkému) ocenění při správném načasování investice přitažlivé. Zachar dál věří zlatu a stříbru a komoditnímu sektoru, který může podpořit další možné oslabování dolaru. Zajímavé mohou být technologické tituly, konkrétně americký Apple či německý Infineon. Opatrný je kvůli obavám z dalších dluhů okrajových zemí eurozóny u evropských bank.

Vsadíte na NWR?

Pokud jde o české tituly, Vaníček stále preferuje akcie NWR, a to kvůli zaměření na komoditní sektor i jejich defenzivnímu charakteru – dividendový výnos může přesáhnout čtyři procenta. Za současných cen je zajímavý ČEZ. Kvůli mnoha špatným zprávám a možná po právu je pod prodejním tlakem, což ale nemusí trvat věčně. Rostoucí ekonomiky zemí, kde působí, mohou příznivě ovlivnit hospodaření firmy CETV.

Také Zachar doporučuje vsadit na NWR, určité zhodnocení může přinést investorům Komerční banka. Je méně riziková než konkurenční Erste Bank. Ze svého hledáčku vypustil akcie AAA Auto, ECM, Orco a Fortuny.

Víc rizika, míň dluhopisů

Při očekávaném postupném oživování ekonomiky a dalším růstu trhů budou investoři podle Zachara preferovat rizikovější aktiva jako akcie před dluhopisy. Skepticky se k dluhopisovým investicím staví i Vaníček. „Když už bych do nich investoval, zaměřil bych se na korporátní sektor,“ sdělil.

Rovněž analytik Petr Čermák z firmy Colosseum považuje za zajímavější jiné investice než dluhopisy. Obecně je při jejich nákupu vhodné držet dluhopisy zemí s nízkým dluhem, a pokud možno bez rozpočtového deficitu. Krátkodobě zajímavé mohou být spekulace na další pokles některých dluhopisů s dlouhodobou splatností.

Předražená Asie

Zajímavé příležitosti nabízejí podle Vaníčka reality, je si však mezi nimi stále nutné vybírat. Jako doplnění rozsáhlého portfolia je kvůli diverzifikaci pokládá při současných cenách za atraktivní i Zachar. Podle Čermákova názoru by se měl investor vyhnout nejen nemovitostem v Číně, ale i v některých dalších asijských zemích, kde jejich ceny v posledních dvou letech prudce rostly. V ČR je situace příznivější, zejména z dlouhodobého pohledu, byť stále nelze vyloučit další mírný pokles cen.

Podle analytika Petra Čermáka sice inflace zatím není ve vyspělých zemích vážným problémem, každý investor by se měl přesto zamyslet nad skladbou svého portfolia a uvědomit si, že hrozba jejího růstu neprospívá finančním investicím, jako jsou termínované vklady, stavební spoření, dluhopisové a peněžní fondy, a naopak nahrává reálným investicím, a to hlavně komoditám.

Nejen drahé kovy

Z alternativních investic podle expertů jasně vyhrávají komodity, hlavně zlato, stříbro a ropa. Milan Vaníček hodnotí pozitivně ropu. Michal Zachar by preferoval zlato a stříbro. Ropa letos neúspěšně atakuje hladinu 90 dolarů za barel, příští rok vidí strop jejích cen u 100 dolarů. Z dalších komodit doporučuje sledovat průmyslové kovy – měď, hliník a zinek. Pro investice do komodit hovoří i obavy z růstu inflace. Její míra již podle Petra Čermáka prudce stoupá v rozvíjejících se zemích. Z komodit fandí analytik zejména tradičnímu zlatu, stříbru a také palladiu. Nahrává jim vysoká investiční poptávka a extrémně uvolněná monetární politika. Během příštího roku bude podle analytiků opět atraktivní zemědělský sektor, je ale třeba být mnohem více selektivní než letos. Globální zásoby řady obilovin a olejnin jsou nicméně na několikaletých minimech a nečekaný výpadek produkce by se samozřejmě odrazil v jejich ceně. Pozornost je nutné věnovat i cenám energií, hlavně ropy.

Autor je redaktorem serveru Peníze.cz


Sledujte zahraniční akcie a české akcie online na E15.

Autor: František Mašek

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web