Téměř 30 procent firem uvažuje o přesunu do daňového ráje

20.4.2010 16:03   |  

Téměř 30 procent podnikatelů v horizontu tří let uvažuje o přesunu svého podnikání do daňového ráje. Hlavními důvody jsou obavy ze zvyšování daní a politická nestabilita. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnila Česká kapitálová informační agentura (ČEKIA) mezi 1100 podnikateli.

Důvodem k přesunu podnikání do daňového ráje by bylo podle 53 procent dotázaných zvyšování daní, pro 31 procent podniků je to rostoucí politická nestabilita a shodně pro 22 procent firem často se měnící legislativa a vyšší zisky z podnikání. Pouze osm procent oslovených podnikatelů daňový ráj zcela odmítá.

„Výzkumy agentury ČEKIA jednoznačně potvrdily, že vlastníci firem citlivě reagují na daňové zatížení, stejně jako na podnikatelské prostředí v České republice,“ komentovala výsledky analytička ČEKIA Petra Štěpánová. Z doplňujících komentářů podnikatelů dále vyplývá, že se podnikatelé obávají volebního vítězství levice a s tím očekávaného růstu daní, dodala.

Více než tři čtvrtiny podnikatelů, celkem 78 procent, si pod pojmem „daňový ráj“ vybaví výrazné daňové zvýhodnění, anonymitu společnosti a jejích vlastníků s daňovým rájem spojuje 18 procent firem. Na druhou stranu 16 procent respondentů si v souvislosti s daňovým rájem představuje podvodníky a praní špinavých peněz.

Vedle daňových úlev majitelé českých firem na daňových rájích nejčastěji oceňují žádnou nebo minimální byrokracii při podnikání (44 procent), minimální kontroly ze strany úřadů (34 procent), výhody odlišného podnikatelského prostředí (27 procent), stejně jako ochranu majetku (24 procent) nebo anonymitu vlastnictví (20 procent). „Výsledky průzkumu potvrdily, že podnikatelé v daňových rájích vedle minimálního daňového zatížení vyhledávají především naprosto benevolentní podnikatelské prostředí,“ podotkla Štěpánová.

Ve vnímání firem, které jsou kontrolovány z daňového ráje, je podle výsledků průzkumu agentury ČEKIA podnikatelská veřejnost rozdělena na dva zhruba stejné tábory. Podle 47 procent respondentů jsou jejich majitelé šikovní podnikatelé, zatímco 51 procent dotázaných takové firmy posuzuje negativně. Česká kapitálová informační agentura je přední tuzemský poskytovatel databází firem a ekonomických informací.

Za jakých podmínek byste případně využili daňový ráj?

Zvýšení daňové zátěže v ČR 53 %
Růst politické nestability 31 %
Často se měnící legislativa 22 %
Vyšší zisky z podnikání 22 %
Nikdy, daňový ráj je nesmysl 8 %
Jiný důvod 11 %

Jakou největší výhodu, kromě daňových úlev, mají daňové ráje?

Žádná nebo minimální byrokracie 44 %
MInimální kontrola ze strany úřadů či vlády 34 %
Absolutní utajení – anonymita vlastnictví 20 %
Ochrana majetku 24 %
Výhody odlišného podnikatelského prostředí 27 %
Jiné 9 %

Co si myslíte o české firmě, která je vlastněna z daňového ráje

Jsou to šikovní podnikatelé 47 %
Je třeba si na tuto firmu dávat pozor 29 %
Jedná se o podvodníky 15 %
Nikdy bych s takovou firmou neobchodoval 7 %
Jiný názor 20 %

Zdroj: Průzkum agentury Čekia

Autor: prh, čtk

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web