Cena za krizi: S&P zaplatí přes miliardu, úřady vyšetřují i Moody's

Americké ministerstvo spravedlnosti vyšetřuje přední světovou ratingovou agenturu Moody's Investors Services kvůli jejímu příznivému hodnocení hypotečních smluv v období před vypuknutím finanční krize. Ministerstvo už vede obdobné vyšetřování vůči konkurenční Standard & Poor's Ratings Services, kde se schyluje k mimosoudní dohodě.

Sídlo Standard's and Poor v New Yorku
2.2.2015 8:53   |  

Představitelé ministerstva se v uplynulých měsících podle informací deníku The Wall Street Journal potichu sešli s několika bývalými vedoucími představiteli Moody's, která je druhou největší světovou ratingovou agenturou po S&P. Úředníci s ní diskutovali o hodnocení, která tato společnost před finanční krizí udělovala některým složitěji sestaveným cenným papírům.

Pokud se zprávy potvrdí, stane se Moody's druhou velkou ratingovou agenturou v hledáčku ministerstva. To se po téměř dvou letech blíží k uzavření případu s S&P. Oznámení mimosoudní dohody mezi S&P, ministerstvem a desítkou amerických států se čeká tento týden. Urovnání prý dosáhne 1,37 miliardy dolarů. Bylo by ta největší taková částka požadovaná takto po ratingové firmě, napsal WSJ.

Problémy se vyskytly i po krizi

Spory ohledně hypotečních cenných papírů už řešily velké banky na Wall Street, které urovnání těchto sporů přišla na více než 100 miliard korun. Ratingovým agenturám se ale vyšetřování zatím do velké míry vyhýbalo. Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) loni schválila nová pravidla pro kontrolu nad tímto odvětvím.

Zároveň se spolu se dvěma americkými státy dohodla na řešení sporu vůči S&P kvůli jejímu způsobu stanovování ratingů některých hypotečních cenných papírů v době po krizi. S&P přistoupila na urovnání 77 milionů dolarů.


Čtěte také:

Ruský rating spadl do spekulativního pásma, další výhled je negativní

Přijde trest za hypoteční krizi? S&P čelí federální žalobě USA

Podle Standard & Poor's je sociální síť Twitter odpad

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web