Cena za rychlejší výplatu vkladů? Sto milionů korun

13.7.2010 7:14   |  

Balíček opatření z pera Evropské komise, jenž má dále posílit důvěru občanů ve finanční služby, zaplatí ti, které mají tyto změny chránit.

„Potřebnou částku v Česku na přestavbu informačního systému, jenž má za úkol vyhodnocovat pohledávky střadatelů v případě krachů bank, odhaduji na sto a více milionů korun. Uhradí je banky, které si je vyberou jinde. Například budou vyplácet klientům nižší úrok,“ sdělil deníku E15 výkonný ředitel České bankovní asociace a předseda správní rady Fondu pojištění vkladů Josef Tauber v narážce na hlavní bod včera zveřejněného návrhu. Ten požaduje, aby se doba pro výplatu úspor po pádu banky zkrátila z 20 pracovních dnů na jeden týden.

Česko, které protestovalo už na podzim 2008 proti zavádění státních záruk na všechny vklady a pod tlakem EU přistoupilo na zvýšení garance za vklady občenů a firem do 100 tisíc eur, zatím neví, zda se pokusí aktuální iniciativu komise zablokovat. „Aby bylo možné detailně zhodnotit navrhovaná opatření, je třeba je detailně prostudovat a analyzovat. Budeme se také účastnit vyjednávání textu v rámci EU, které začne v září,“ píše se v odpovědi ministerstva financí na dotaz deníku E15. Debata na evropské bankovní úrovni začala právě včera.

Za sběr politických bodů považuje počin komise šéf Kanceláře pro EU České spořitelny Petr Zahradník. „Čekání na úhradu v délce 20 dní považuji za daň pro střadatele, že své peníze vůbec uvidí. Týden mi přijde jako přílišný spěch a demoralizující vzkaz pro občany, aby nepřemýšleli, kam hotovost uloží,“ míní Zahradník.

Ke změně původní záchranné sítě pro pojištěné vklady, zřízené v roce 1994, sáhla EU kvůli krizi na podzim 2008. Výši pojištěných vkladů zvedla ve dvou krocích na sto tisíc eur a zrušila spolupojištění, tedy částečnou odpovědnost za vzniklé škody.

Česko se proti tomuto opatření tvrdě ohrazovalo a poukazovalo na nekalé přetahování klientů do ekonomik typu Německo, které oznámily neomezenou garanci za uložené úspory. Argumentem bylo, že české banky, respektive zdejší dcery zahraničních matek, jsou zdravé, a není tudíž nutné přijímat kroky zvyšující do té doby platnou hranici 25 tisíc eur a 90procentní ochranu peněz na kontě. Se stotisícovým kompromisem přesto nakonec souhlasilo.

Výkonná ředitelka Fondu pojištění vkladů Renáta Kadlecová oceňuje na chystaném balíčku komise další sjednocení pojištění na vnitřním trhu unie. „Mám na mysli soulad pravidel, které instrumenty jsou a nejsou pojištěny. Dalším přínosem bude zakotvení povinnosti bank informovat jednotným způsobem vkladatele o podmínkách pojištění ještě před uzavřením kontraktu,“ uvedla.

Do fondu povinně přispívají pro případ nouze všechny banky, družstevní záložny a stavební spořitelny. Požadovaná hotovost, 1,5 procenta z objemu pojištěných úspor, ve fondu nikdy nebyla. Aktuálně má k dispozici asi 15 miliard korun, metou je 35 miliard.

Autor: Igor Záruba

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web