Centrální banka již na pokutách vybrala více než loni

Česká národní banka letos přitvrdila v trestech pro nepoctivce na finančních trzích. Od začátku roku rozdala banka domácím hráčům pokuty za 16,5 milionu korun, což je více než za celý loňský rok. Tehdy inkasoval regulátor v rámci dohledu nad finančními trhy takřka o milion méně.

 Česká národní banka
14.4.2015 6:33   |  

V branži obchodníků s penězi měli největší potíž s dodržováním práva čeští burziáni, kteří často rozjížděli riskantní byznys bez vědomí ČNB. „Nejvyšší pokuty jsou ukládány v oblasti kapitálového trhu a pojišťovacího zprostředkování,“ uvádí Kateřina Bartůšková z ČNB. Smutný letošní primát drží brněnská brokerská firma Amidea, které regulátor potvrdil sedmimilionovou pokutu za neoprávněné obchody s extrémně rizikovými nástroji. Broker prý od roku 2012 bez vědomí ČNB zprostředkovával takřka pěti stovkám klientů on-line obchody s měnami a deoficiálního riváty přes partnerské firmy registrované na Kypru nebo na Seychelských ostrovech.

S odporem proti dvouapůlmilionové pokutě letos neuspěl ani investiční fond Arca Capital Global Equity z impéria česko-slovenského miliardáře Pavola Krúpy. Fond pykal za to, že jeho vedení obešlo při správě aktiv v závěru roku 2013 správce fondu, investiční společnost Avant. Trest 750 tisíc korun dostali pražští brokeři z firmy Stock Business, kteří v telefonátech s klienty s příslibem budoucích zisků nekriticky zdůrazňovali historické výnosy vybraných akcií na pražské burze, na půl milionu pak vyšlo investiční energetickou firmu Geen General Energy opomenutí včas vydat prospekt k dluhopisové emisi.

Přes prsty dostali i někteří ze směnárníků. Na trestné listině se, byť jen s několikatisícovou pokutou, octl i vyhlášený karlovarský hotel Richmond, jehož klienti prý při směně valut nedostávali od hoteliérů dostatek informací.

Nejvyšší trest
Nejvyšší pokutu v historii 20 milionů korun dostal od ČNB v roce 2010 obchodník s cennými papíry Capital Partners. Firma vydělávala churningem neboli příliš častými obchody s cennými papíry klientů, za což inkasovala vysoké poplatky.

Čtěte také:

Intervence loni přinesly českým exportérům 21,7 miliardy korun

Příliš silná koruna České národní bance nevoní

ČNB: Platební bilance v únoru skončila v přebytku 33 miliard korun

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Dušan Šrámek: Babišův celní hazard

Dušan Šrámek: Babišův celní hazard

Ministr financí Andrej Babiš chce, aby celníci mohli vyšetřovat daňové trestné činy. To dnes může jen policie. Dále by se měla Celní správě rozšířit pravomoc na prověřování… více

Mobilní web