Centrální banka vidí vývoj české ekonomiky černěji

Česká národní banka ve své nové prognóze zhoršila odhad vývoje ekonomiky pro letošní rok, kdy očekává pokles HDP o 0,5 procenta. V předchozí předpovědi předpokládala pokles o 0,3 procenta. Pro příští rok odhad rovněž zhoršila. Nově očekává v roce 2014 růst 1,8 procenta, zatímco v únoru to bylo 2,1 procenta. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík.

Vladimír Tomšík, ČNB
2.5.2013 17:11   |  

Ministerstvo financí je ve svých prognózách optimističtější než Česká národní banka. Letos očekává stagnaci hrubého domácího produktu. Příští rok by ekonomika měla podle ministerstva růst o 1,2 procenta. Mezinárodní měnový fond dokonce počítá letos s růstem české ekonomiky o 0,3 procenta a příští rok o 1,6 procenta. Evropská komise v únorové prognóze odhadla, že tuzemská ekonomika bude letos stagnovat.

„Očekáváme od příštího roku oživení poptávky v zahraničí a počítáme i s postupným odezněním vlivů vládních rozpočtových opatření,“ uvedl Tomšík. Prozatím se v domácí ekonomice podle něj stále neobjevují hmatatelné známky oživení. Meziroční růst ekonomiky ČNB očekává letos až za čtvrté čtvrtletí. Nová prognóza počítá podle viceguvernéra s mírným poklesem tržních úrokových sazeb a následně s jejich růstem až v roce 2014.

Inflace se bude podle ČNB letos pohybovat mírně pod dvouprocentním inflačním cílem. „Zdrojem inflace jsou daňové změny spolu s růstem regulovaných cen. Vývoj domácí ekonomiky má naopak na cenový růst tlumící vliv,“ uvedl Tomšík. ČNB očekává ve druhém čtvrtletí 2014 inflaci 1,8 procenta, zatímco v únoru ČNB počítala s 1,7 procenta. Ve třetím čtvrtletí 2014 ČNB odhaduje inflaci 1,9 procenta, předchozí odhad uváděl 1,8 procenta.

Případná rizika odhadovaného ekonomického vývoje podle Tomšíka působí proti růstu cen. Jde především o nejistoty kolem vývoje tuzemské ekonomiky a vývoje v zahraničí jako jsou ceny ropy nebo vývoj úrokových sazeb v EU. Dalším protiinflačním rizikem je podle ČNB i nárůst konkurence v oligopolních odvětvích. Bankovní rada měla podle Tomšíka na mysli zesíleny konkurenční boj v oblasti telekomunikací a plynárenství. Například telekomunikační operátoři v posledních týdnech výrazně zlevnily své neomezené tarify.


Také čtěte:

Singer následuje Kalouska, ČNB ekonomice předpovídá mínus

Banky čekají opatrné zlepšení ekonomiky

Kalouskova kladná nula: HDP poroste o 0,2 procenta, recese ale hrozí


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web