Centrální banka vydělala na zásobách zlata miliardy

31.3.2011 7:10   |  

Držba zlata se České národní bance (ČNB) vyplácí. Podle účetní závěrky loni zhodnotila drahý kov, který vlastní, o 2,6 miliardy korun v tržních cenách. Může za to zdražování zlata na světových trzích, které je v posledních třech letech taženo zvýšenou poptávkou po „bezpečné“ investici. Zlato se loni zhodnotilo o 29,5 procenta. Centrální banka tak na něm vydělala i přesto, že se dvou metráků ze svých zásob zbavila.

ČNB vlastní celkem 12,7 tuny zlata, což odpovídá 408 tisícům troyských uncí. O rok dříve evidovala 12,9 tuny drahého kovu. Zlato je v podobě slitků, raženého i neraženého kovu včetně zlatých depozit. Celkem 5,6 tuny z celkového objemu má ČNB uloženo v zahraniční bance. Tržní hodnota zlatých zásob byla ke konci loňského roku 10,947 miliardy korun, o rok dříve 8,347 miliardy korun.

ČNB na držbě zlata celkově už získala mnohonásobně více. Banka totiž v účetnictví vede kov v historických pořizovacích cenách – 12,7 tuny je tak účetně ohodnoceno na pouhých 770 milionů korun. Celkové zhodnocení zlata je tedy 10,2 miliardy korun, což je o 1422 procent od koupě zásob.
U všech investic ale ČNB zřejmě tak úspěšná nebude.

Část jich má například v japonských cenných papírech. Trhy Japonska postiženého katastrofou v poslední době klesly, výhled je nejistý.

V indexu Nikkei 225 ke konci roku banka evidovala akcie za 2,8 miliardy korun – šla tam část portfolia devizových rezerv.

Co se týče dluhopisů a vkladů, banka má v jenech umístěno 39,5 miliardy korun. ČNB loni prodělala 9,7 miliardy korun. Může za to hlavně ztráta z finančních operací, především kvůli kurzovým ztrátám. O rok dříve přitom centrální banka celkově vydělala 18 miliard korun a dařilo se jí i v obchodování, když ve finančních operacích byla v plusu osm miliard. Předloňský zisk banka použila na úhradu kumulované ztráty, kterou nese jako transformační náklady. Loni byla kumulovaná ztráta 152 miliard korun.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Konzervativci hledají nástupce Camerona, Boris Johnson to být nemusí

Konzervativci hledají nástupce Camerona, Boris Johnson to být nemusí Fotogalerie

Kandidátů na nového lídra toryů je zhruba pět. Borisi Johnsonovi, který vedl kampaň za odchod Británie z EU, může při konečném rozhodování uškodit právě jeho nekompromisní kritika… více

Komerční prezentace
Mobilní web