Centrální banky udrží swapové linky natrvalo

Centrální banky vyspělých ekonomik od Spojených států přes Evropu po Japonsko se dohodly, že nouzové swapové linky, které centrální banky dočasně zavedly během globální finanční krize, se stanou permanentním nástrojem pro případ budoucích tržních turbulencí.

ECB (ilustrační foto)
1.11.2013 9:36   |  

Dočasné a bilaterální dohody mezi Evropskou centrální bankou (ECB), americkým Fedem, Bank of England a centrálními bankami Kanady, Švýcarska a Japonska se stanou stálým nástrojem, který umožní bankám přístup ke globálním měnám, kdykoli budou potřebovat. Banky to uvedly ve svém společném prohlášení.

„Je to velmi rozumný krok,“ komentoval rozhodnutí Julian Callow, hlavní mezinárodní ekonom londýnské banky Barclays. „Zatím všechny přechodné nástroje tohoto typu se postupně staly permanentními, takže to není podle mého žádné překvapení,“ dodává Vojtěch Benda, hlavní ekonom BH Securities.

Centrální bankéři posilují pouta, která začala vznikat v roce 2007, když se mezinárodní úvěrový trh poprvé zadrhl. Dohody centrálních bank umožnily přístup k eurům, dolarům a dalším měnám komukoli, kdo je potřeboval. Rozhodnutí centrálních bankéřů přichází v době, kdy se americký Fed připravuje na ukončení svého programu podpory americké ekonomiky, což by mohlo vyhnat cenu peněz na globálním trhu ještě výše.

Swapový kontrakt se standardně používá k překonání nedostatku likvidity jedné měny při současném přebytku likvidity druhé měny. Lze ho chápat jako úložku jedné měny a výpůjčku měny druhé.


Čtěte také:

ECB startuje třetí pokus o návrat důvěry v evropské banky

EU se dohodla na bankovním dozoru, ECB bude dohlížet na 150 bank

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify Fotogalerie

Lidé, kteří si ve vězení odpykávají své tresty, budou mít další možnost, jak se zapojit do pracovního procesu. Podle projektu, který představil ministr spravedlnosti Robert… více

Mobilní web