Čerpání z eurofondů se nezastaví, půjčí na ně EIB

6.1.2011 6:39   |  

Pravidlo, že evropské projekty hradí z větší části Evropská unie a z menší části členské státy, už neplatí – peníze na národní příspěvek jim dává Evropská investiční banka (EIB). Cílem je, aby zadlužené ekonomiky, které musejí výrazně spořit a nemají na povinné spolufinancování, směly čerpat z unijních fondů a mohly časem vyjít z recese. Miliardové úvěry už dostaly Řecko a Portugalsko.

„Poskytujeme toto kofinancování jako standardní produkt. Pro naše zákazníky je důležité, že mohou tyto peníze dostat před platbami z eurofondů. To jim umožní pustit se zavčas do záměrů, které jsou pro ně prioritami,“ sdělil Dušan Ondrejička z tiskového odboru EIB.

Hrubý domácí produkt, míní vedení banky, může díky unijním podporám vzrůst v utlumených zemích o dvě až tři procenta. Pro léta 2007 až 2013 vyčlenila unie na strukturální operace 348 miliard eur.
Evropská investiční banka, která má nejlepší možný rating AAA, může nabízet půjčky za výhodnějších než komerčních podmínek. Výsledné ujednání se liší podle druhu úvěru.

„Naše kredity, které mají dobu splatnosti dvacet let a více, nepředstavují bezprostřední zátěž pro státní rozpočty,“ dodává Ondrejička. Jeho zaměstnavatel dal od roku 2007 na evropské projekty šestnáct miliard eur, což je čtyřikrát více než v letech 2000 až 2006.

V centru pozornosti EIB stojí Řecko. Tamní vláda má s využitím nabídky z fondů dlouhodobé problémy. Banka loni půjčila Aténám dvě miliardy eur, na portugalské účty přiteklo o pět set milionů méně. Obě republiky se podle Handelsblattu vyhouply do čela dlužníků EIB.

Větší důraz na úvěry a menší na subvence je ostatně trendem, k němuž unie na doporučení banky směřuje. „Půjčky jsou lepší než dárky,“ říká viceprezident Matthias Kollatz-Ahnen v narážce na úvahy, zda by Brusel neměl platby těm, kdo mají potíže, rovnou dávat.

Autor: Igor Záruba

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web