Češi by z úspor přežili o dva týdny déle než počátkem roku

Úspory českých domácností pomalu rostou. Průměrná domácnost by ve druhém čtvrletí 2013 v případě výpadku veškerých příjmů dokázala žít z úspor tři měsíce a 19 dní. To je o dva týdny déle než na začátku roku, zjistil pravidelný průzkumu ING Bank.

 Ilustrační foto
11.8.2013 18:33   |  

Průměrná česká domácnost je kvůli mírnému poklesu mandatorních (nutných) výdajů a nárůstu disponibilních úspor také schopna více spořit. Pokud by Češi chtěli, dokázali by odložit stranou 29 procent svých příjmů, což je o čtyři procentní body více než v předchozím čtvrtletí.

„Náš dlouhodobý průzkum ukazuje, že Češi málo utrácejí a z obav o svou budoucnost jsou ve výdajích více než opatrní. Za rok a půl, po který sledujeme spořicí chování Čechů, došlo k nárůstu úspor dokonce o tolik, že dnes jsou lidé schopni ufinancovat chod své domácnosti až o měsíc a půl déle než na začátku sledovaného období,“ komentoval výsledky ředitel retailové části ING Bank Libor Vaníček.

Středoškoláci a vysokoškoláci mají našetřeno více

Středoškolsky vzdělaní lidé s maturitou a vysokoškoláci přitom mají dostupné úspory na více než čtyři měsíce, zatímco lidé se základním vzděláním jen na pokrytí asi dvou a půl měsíce.

Na konci roku 2011 si mohla česká domácnost odložit stranou jen necelou pětinu svých příjmů. Díky vyšším příjmům mají nejvyšší spořicí potenciál tradičně domácnosti se zastoupením vysokoškolsky vzdělaných osob. Průměrné úspory domácnosti představovaly přibližně 115 tisíc Kč. Průměrné pravidelné výdaje české domácnosti činily přibližně 23 tisíc korun.


Čtěte také:

Češi jsou na tom s úsporami stále lépe. S finanční rezervou by nyní vydrželi více než tři a půl měsíce

Konec utrácení. Úspory českých domácností rostou

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Dluh je železná košile

Martin Čaban: Dluh je železná košile

Vládní debata o státním rozpočtu na příští rok se utěšeně rozběhla. Jasné je zatím jen to, že bude dřív v pekle sněžit, než si český ministr financí troufne sestavit vyrovnaný… více

Komerční prezentace
Mobilní web