Češi hůře platí úvěry, přináší to vyšší úroky

14.2.2011 6:48   |  

Nejohroženějšími úvěry jsou spotřebitelské půjčky. Podle údajů České národní banky loni vystřelila míra nesplácených bankovních spotřebitelských půjček v porovnání s předchozím rokem o polovinu na 12,2 procenta. Celkově jsou nesplácené úvěry se zahrnutím podnikových půjček a úvěrů na bydlení na úrovni 6,2 procenta. ČNB však říká, že vlivem ekonomického oživení roste míra nesplácených úvěrů pomaleji než v krizových letech. Celkem ČNB eviduje 124 miliard korun úvěrů se selháním.

Na neukázněné dlužníky přitom doplácejí i ti řádní – bankéři si riziko zahrnují do úroků, takže cena půjček roste. Ačkoli centrální úroková sazba je na rekordním minimu tři čtvrtě procentního bodu, průměrná úroková sazba u bankovních spotřebitelských úvěrů byla v listopadu 14,7 procenta, u kontokorentních úvěrů 18,7 procenta. Marže bankéřů tak u spotřebitelských úvěrů činí přes třináct procent. Před krizí přitom průměrné úroky byly pod dvanácti procenty.

Co se týče půjček na bydlení, tam jsou Češi výrazně opatrnější. Míra nesplácených úvěrů na bydlení loni činila 3,2 procenta, o rok dříve to bylo 2,5 procenta.

Celkově však zadluženost domácností stagnuje. Podle údajů ČNB činí zhruba třicet procent podílu na HDP. Pro srovnání, zadlužení britských domácností v kartách, úvěrech a hypotékách přesahuje výkon celé ekonomiky ostrovního království. Češi jsou národ spořivců, podíl úspor k půjčkám byl loni koncem roku 264 procent. Tempo růstu zadlužování domácností se přitom loni lehce snížilo.

Spořit peníze se však nyní těžce nevyplácí. Průměrná úroková sazba z vkladů byla na konci roku 0,9 procenta. Při zahrnutí inflace to znamená, že cena uspořených peněz při uložení v bance ztrácí na hodnotě.
Nevyplácejí se ovšem ani investice do nemovitostí. Klesají ceny realit i výnosy z nájemného, které od roku 2008 spadly o deset procent. Co se týče dalšího vývoje, ČNB je optimistická a předpokládá, že trh realit už dosáhl dna a ve druhé polovině letošního roku by ceny nemovitostí mohly vzrůst – hlavně pokud se zvýší DPH, developerům by se krátkodobě mohlo dařit rychleji prodávat byty.

Horší je situace u komerčních realit. Míra neobsazenosti u kanceláří se drží na krizových úrovních a přesahuje třináct procent. Tomu se přizpůsobila i nabídka – ta je v nových kancelářích dle ČNB nejnižší od roku 1995.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web