Češi jsou po Angličanech a Lucemburčanech největší střádalové v Evropě

Jak jsou na tom Češi, pokud jde o známé přísloví Kdo šetří, má za tři? V rámci Evropy dobře, v růstu úspor jim totiž patří třetí místo za Velkou Británií a Lucemburskem. Úspory podle mezinárodního průzkumu ING Bank vzrostly za poslední rok u 27 procent z nás, zatímco mezi Evropany se může jejich zvýšením pochlubit v průměru jen každý pátý. Do svých rezerv nejvíce sahají Italové a Španělé.

 peníze, ilustrační foto
11.4.2014 11:08   |  

„V meziročním srovnání sice došlo k mírnému poklesu počtu těch, kterým se podařilo úspory navýšit, ale v porovnání s ostatními evropskými státy si vedeme velmi dobře. Domníváme se, že je to způsobeno nejistotou spojenou s dalším ekonomickým vývojem a z toho vyplývající snaha nás, Čechů, zajistit se do budoucna,“ okomentoval čísla ředitel retailového bankovnictví ING Bank Libor Vaníček.

Anketa

Domníváte se, že se vám letos podaří zvýšit finanční úspory?

Ano   37% Ne   63%

V anketě hlasovalo 115 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Na celoevropské scéně ale nejsou úspory v převaze. Navýšit své úspory se sice podařilo každému pátému Evropanovi (20,7 procenta), naopak ale více než třetině (37,5 procenta) se finanční rezervy ztenčily.

Británie a Lucembursko jsou jediné dvě země, kde počet lidí, jejichž úspory rostly, převyšuje množství těch, které zaznamenaly pokles.

Naopak nejhůře jsou na tom z tohoto pohledu v Itálii, kde zvýšení úspor deklaroval méně než jeden z deseti obyvatel, zatímco jejich snížení téměř každý šestý. Obdobně jsou na tom také obyvatelé Rumunska nebo Španělska.

Pokud jde o Čechy, pro třetinu z nás (34 procent) zůstala výše úspor v loňském roce nezměněna. Více než čtvrtina našich spoluobčanů, jak již bylo uvedeno, uvádí zvýšení svých úspor, zatímco více než třetině (35 procent) se nepodařilo finanční rezervu udržet ve stejné výši.

Jak se změnily úspory Evropanů za poslední rok


Čtěte také:

Češi koupili za první tři měsíce o pětinu víc aut než v loni. Dominuje Škoda

Čechy půjčky stále lákají. Loni si půjčili 1,48 bilionu

Stavební spoření má v Česku každá rodina. Jsme druzí v Evropě


Autor: try

Komentáře

Čtěte také

V Singapuru vyjelo jako v první zemi na světě taxi bez řidiče

V Singapuru vyjelo jako v první zemi na světě taxi bez řidiče

Vybraní testeři si mohou v Singapuru objednat zdarma jízdu autonomním vozem. Asijská metropole se tak stala prvním místem na světě, kde začalo jezdit se zákazníky "samořídící"… více

Mobilní web