Češi jsou v oblasti hypoték poučenější, hlídají si úroky i poplatky | E15.cz

Češi jsou v oblasti hypoték poučenější, hlídají si úroky i poplatky

Češi jsou v oblasti hypoték poučenější, hlídají si úroky i poplatky
25. srpna 2011 • 16:58
Při výběru hypotéky jsou nejdůležitějšími atributy úroková sazba a výše poplatků za zřízení či převod hypotéky. Vzrostl také důraz na výši měsíčních splátek a v neposlední řadě dává většina klientů přednost pevné fixaci úrokové sazby. Ukázal to průzkum LBBW bank. Češi mají také čím dál tím vyšší zájem o refinancování hypoték. Z těchto faktů vyplývá, že klienti jsou, co se týče hypoték, poučenější než dříve.

V současné době má podle výzkumu hypotéku cca 35 procent domácností. Klienti nyní kladou důraz na větší množství parametrů, které hodnotí při výběru hypotečního úvěru. Nejdůležitějším kritériem je nadále úroková sazba, kterou hodnotí každý žadatel o hypotéku. Kromě toho ale vzrostla i důležitost poplatků za zřízení či refinancování hypotéky, a to na 97 procent z loňských 81 procent. Posledním důležitým parametrem je výše měsíčních splátek, kterým se zabývá 97 procent klientů.

„Lze tak usoudit na větší poučenost klientů o důležitosti některých parametrů a také to svědčí o větší obezřetnosti klientů,“ komentuje výsledky Martina Lambert, ředitelka marketingu a komunikace LBBW Bank.

Na otázku, zda by si pořídili hypotéku s plovoucí úrokovou sazbou, odpovědělo kladně 16 procent respondentů. Zatímco 34 procent dotazovaných dává přednost pevné úrokové sazbě a jasné měsíční splátce a 22 procent nechce být vystaveno riziku příliš velkou změny splátky spojené s flexibilitou úrokové sazby.

Autor: krb
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!