Češi lépe platí své dluhy, pozdě splácených závazků ubývá

V letošním roce se dále mírně zlepšuje schopnost Čechů splácet své závazky. Ke konci března mělo dluhy po splatnosti 8,18 procenta dospělých obyvatel Česka, zatímco koncem roku 2014 to bylo 8,23 procenta, informovalo sdružení Solus. Členství ve sdružení umožňuje přístup k informacím o klientech, kteří měli nebo mají potíže se splácením závazků.

Bankomat České spořitelny pro vklad i výběr hotovosti.
27.4.2015 10:27   |  

Vůbec poprvé v historii sledování regionálních statistik se situace zlepšila ve všech krajích. Dlouhodobě nejhorší je v Ústeckém kraji, kde u členů sdružení dlouhodobě neplní své závazky 15,24 procenta obyvatel kraje. Desetiprocentní hranici překračují také Karlovarský kraj, Liberecký kraj a Moravskoslezský kraj. Nejméně potíží se splácením závazků eviduje Solus na Vysočině a ve Zlínském kraji, kde se pohybuje podíl osob s dluhem po splatnosti kolem 5,5 procenta.

Solus sdružuje 46 společností. Jsou mezi nimi nebankovní finanční instituce, banky, telekomunikační operátoři či energetické společnosti. Členská společnost se na základě dotazu do databáze dozví informaci o existenci dluhu klienta, případně o jeho úhradě. Ta je v registru uchována tři roky. Data se v databázi shromažďují pouze se souhlasem zákazníků. Sdružení vzniklo v létě 1999.

Schopnost Čechů splácet své závazky se zlepšuje
Kraj Podíl osob v prodlení v procentech
Jihočeský 7,57
Jihomoravský 6,61
Karlovarský 13,9
Královéhradecký 7,71
Liberecký 11,01
Moravskoslezský 10,16
Olomoucký 7,75
Pardubický 6,88
Plzeňský 8,42
Praha 6,70
Středočeský 7,95
Ústecký 15,24
Vysočina 5,44
Zlínský 5,45
ČR 8,18

Čtěte také:

Skoro polovina Čechů nemá úspory, hůř jsou na tom jen Rumuni a Turci

Dluhy domácností vzrostly na 1,23 bilionu korun, rostly ale i úspory

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Čeští milionáři sází na reality, majetek jim roste rychleji než v Evropě

Čeští milionáři sází na reality, majetek jim roste rychleji než v Evropě

Česko patří mezi země s nejrychleji rostoucím počtem dolarových milionářů v Evropě. Tvrdí to studie poradenské firmy Cap Gemini, podle níž se loni řady tuzemských boháčů rozrostly… více

Mobilní web