Češi mají doma neplatné peníze za téměř miliardu

Češi mají stále ještě doma neplatné mince a bankovky za přibližně 900 milionů korun. Třeba padesátníky a papírové dvacetikoruny se přitom dají vyměnit v České národní bance už jen do konce srpna. Pak definitivně propadnou, uvedla Česká televize.

 peníze (ilustrační foto)
25.1.2014 7:00   |  

Z původně vydaných víc než 400 milionů kusů padesátihaléřů se do České národní banky vrátila jen asi desetina. Na každého Čecha včetně dětí tak zůstává v oběhu 35 padesátníků. Sběratelskou hodnotu přitom tyhle drobné mince nemají. Je pravděpodobné, že se značná část objemu během let ztratila.

Česká národní banka hliníkové mince stáhla, protože se už příliš nepoužívaly. A jejich výroba navíc nebyla vůbec levná. U padesátihaléře se výrobní náklady pohybovaly kolem 30 haléřů.

Kdy přestaly platit
desetihaléř - 2003
dvacetihaléř - 2003
padesátihaléř - 2005
papírová dvacetikoruna - 2008
papírová padesátikoruna - 2011

A Češi se ještě definitivně nerozloučili ani s dvacetikorunovými bankovkami, těch mají doma přes 5 milionů. Kovové padesátníky se stejně jako papírové dvacetikoruny dají vyměnit do konce letošního srpna.

Podobné je to i s papírovými padesátikorunami. Ty sice přestaly platit v roce 2011, mezi lidmi jich ale stále zůstává přes 12 milionů kusů, vyměnit se dají do března roku 2017.

Peníze zůstaly i na vkladních knížkách
Češi mají stále dost peněz nejen v neplatných mincích a bankovkách, ale také na anonymních vkladních knížkách. Ty se zrušily koncem roku 2002, do konce roku 2012 si z nich ale lidé mohli peníze vybrat. Přesto na nich zůstalo přes 1,5 miliardy. Tyhle peníze ale jen tak nepropadnou. Projekt Elixír do škol je posílá na zlepšení výuky přírodních věd.

Čtěte také:

Česká spořitelna se zbavila anonymních vkladů za 1,45 miliardy

Čím nahradit vkladní knížku?

Autor: pav

Komentáře

Čtěte také

Český fotbal bude mít ePojisteni.cz ligu. Web se stal partnerem soutěže

Český fotbal bude mít ePojisteni.cz ligu. Web se stal partnerem soutěže aktualizováno

Fotbalová liga v pátek začne pod novým názvem ePojisteni.cz liga. Titulárním partnerem se stal internetový vyhledávač pojištění, který nahradil po dvou letech v názvu loterijní… více

Mobilní web