Češi mají u hypoték nejdelší fixace

12.5.2010 19:24   |  

Při fixování hypoték Češi na rozdíl od svých sousedů sází na jistotu a nejčastěji volí pětiletou fixaci úrokové sazby. Vyplývá to ze srovnání údajů o hypotékách u členských bank Erste Bank Group v Rakousku, na Slovensku, Maďarsku a Česku. Například Rakušané nejčastěji volí nejkratší, tříměsíční fixaci.

Také Slovensku sázejí klienti v poslední době více na jistotu, a tak dříve nejpopulárnější jednoletou fixaci vystřídala fixace tříletá. Majitelé hypoték v Maďarsku mají šestiměsíční fixaci úrokové sazby, která je ale v Maďarsku jediná možná.

Podle hlavního ekonoma České spořitelny Davida Navrátila se tato konzervativnost Čechů může ve světle současných problémů ukázat jako prozíravá. „S aktuálním růstem dluhů vlád a díky uvolněné měnové politice centrálních bank se totiž rychle zvyšuje riziko rostoucí inflace. A v časech růstu inflace budou profitovat ti, kteří si zafixovali sazby pro toto období. Ti, kteří spoléhali spíše na kratší fixace, budou trpět rychlejším růstem krátkodobých sazeb,“ upozorňuje.

Rozdíly mezi jednotlivými trhy jsou také ve výši hypoték, kde vzhledem k platům a cenám nemovitostí vedou Rakušané. Druzí jsou Češi, nejméně si na bydlení půjčují Maďaři.

Ve všech zemích převládá koupě nemovitosti nad stavbou či rekonstrukcí, Slováci a Maďaři ale hypotéky na koupi nových bytů využívají nejméně. Na Slovensku si klienti berou hypoteční úvěr zejména na nákup staršího bytu a jeho následnou rekonstrukci, případně na rekonstrukci samotnou. „Nákup bytu v novostavbách představoval i v časech největšího boomu maximálně deset procent z objemu poskytnutých úvěrů,“ uvedl analytik Slovenské sporitelny Michal Mušák.

Průměrná výše úvěru na bydlení

Země Částka v Kč
Rakousko 2,1 milionu
Česká republika 1,7 milionu
Slovensko 1,1 milionu
Maďarsko 670 tisíc

Průměrná doba fixace úrokové sazby

Země Doba fixace
Česká republika 5 let
Slovensko 3 roky
Maďarsko 6 měsíců
Rakusko 3 měsíce

Zdroj: ČS

Autor: jih

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web