Češi se bojí půjčovat. Dluhy domácností po jedenácti letech klesly

Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí v lednu poprvé od září 2001 meziměsíčně klesly. Snížily se o 2,6 miliardy korun na 1,16 bilionukorun.

 ilustrační foto
28.2.2013 11:40   |  

Meziměsíčně zadlužení domácností sice kleslo, ale meziročně dál roste. Proti loňskému lednu byly dluhy vyšší o 42 miliard korun. V září 2001 činila výše zadlužení českých domácností u bank a finančních institucí 123,6 miliardy korun.

Anketa

Máte v současné době strach se zadlužit?

Ano, novou půčku bych si nevzal   61% Ne, uvažuji o půjčce u finanční instituce   10% Nikdy jsem půčku neměl a o žádné neuvažuji   29%

V anketě hlasovalo 244 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Zadluženost podniků v letošním prvním měsíci meziročně stoupla o necelých 23 miliard korun na 976,5 miliardy korun. Proti prosinci se dluhy zvýšily o 16 miliard korun.

Jednodenní vklady domácností u bank a finančních institucí stouply meziměsíčně o téměř 22 miliardy korun na 1,164 bilionu korun. Meziročně byly vyšší přibližně o 88 miliard korun.

Vklady domácností s výpovědní lhůtou, mezi které patří například termínované vklady, v lednu činily 342,2 miliardy korun. Meziročně stouply o 3,7 miliardy korun a meziměsíčně o zhruba půl miliardy korun.


Přijatelnost půjček: časové srovnání (v procentech)


Centrální banka poskytuje tuto statistiku každý měsíc v národním měnovém přehledu. Ten se odvozuje z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.


Také čtěte:

Zadlužit se kvůli autu nebo dovolené? Češi se to odnaučují

Po bankách chce 36 tisíc lidí zpět poplatky za půl miliardy


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web