Češi se při výběru půjčky rozhodují především podle výše splátky

21.3.2011 12:23   |  

Výše měsíční splátky je při rozhodování o hlavním kritériem pro více než 25 procent Čechů. Více kritérií současně porovnává pouze 12 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu úvěrové společnosti Home Credit, která právě porovnávání více kritérií současně doporučuje.

„Na Slovensku jsou výsledky výrazně lepší: na více než jedno kritérium hledí přes 28 procent respondentů,“ uvádí Michal Kozub, analytik společnosti Home Credit.

Nejprůkaznější pohled na celkové náklady podle analytiků představuje celková částka, kterou člověk během splácení přeplatí, ostatní data jsou pouze dílčí. „Údaj se klient dozví z předsmluvního formuláře ještě před podpisem úvěrové smlouvy. Má tak prostor nabídku posoudit a rozhodnout se pro tu nejvýhodnější. Celková splatná částka je také součástí smlouvy,“ doplňuje Kozub.

Dalšímí důležitými kritérii jsou zejména úroková sazba, délka splácení, výše splátky, RPSN, různé dodatečné poplatky či naopak benefity, které z uzavřené úvěrové smlouvy mohou plynout (např. prodloužená záruka na zboží nebo nabídka asistenčních služeb při nákupu auta na úvěr).

Telefonický průzkum proběhl v únoru na vzorku 304 klientů Home Credit a. s. 316 klientů Home Credit Slovakia.

Společnost Home Credit a. s. je jedním z předních poskytovatelů spotřebitelského financování v České republice. V loňském roce společnost poskytla úvěry v celkové výši 8,4 miliardy korun. Společnost Home Credit a.s. je členem skupiny Home Credit.

Kritérium Procenta
Výše měsíční splátky 26%
Jiná kritéria 21%
Celkově zaplacená suma 15%
Úroková sazba 12%
Jméno společnosti 7%
RPSN 6%
Vlastní mzda 5%
Délka úvěru 3%
Neví 3%
Zkušenost s věřitelem 3%

Zdroj: Home Credit

Autor: sal

Komentáře

Čtěte také

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu aktualizováno

Irák je odhodlán sehrát v rámci kartelu OPEC aktivní roli při podpoře cen ropy. Řekl to dnes tamní ministr ropného průmyslu Džabár Alí Luajbí. Dodal však, že jeho země bude… více

Mobilní web