Češi se vyhýbají akciím, nejvíce peněz mají v bankách

České domácností mají skoro polovinu svých volných peněz uložených v bankovních vkladech. Ty jsou dlouhodobě nejvyužívanějším finančním produktem. V posledních letech se zvýšil podíl obligací na 3,4 procenta, a to díky emisím státních spořicích dluhopisů. Velice malý podíl mají investice do akcií obchodovaných na burzách, který patří s 1,3 procenta k nejnižším v Evropě, vyplývá ze statistik České národní banky.

 ilustrační foto
21.7.2013 13:09   |  

„Způsob, jakým Češi nakládají se svými finančními aktivy, je v přímé opozici vůči základním pravidlům rozumné správy peněz. Největší část by měla ležet v dlouhodobých aktivech s potencionálním vyšším zhodnocením. Naopak v krátkodobých aktivech, tedy bankovních vkladech, by měla být pouze nezbytná provozní rezerva,“ uvedl analytik Broker Consulting Jan Šimek.

Češi tak dosahují minimálního zhodnocení, což po započtení inflace znamená, že dlouhodobě znehodnocují svůj majetek. Tradičně v tuzemsku silná střední třída tak podle Šimka okrádá sebe sama.

Zastoupení kótovaných akcií v investicích domácností se postupně zvyšuje. Do oficiální statistiky rozvahy domácností se dostaly poprvé v roce 1999. Tehdy držely české domácnosti akcie za 17,6 miliardy korun. Na konci loňského roku měly v akciích české domácnosti investováno 64,5 miliardy korun. Podíl akcií až do finanční krize postupně stoupal, od té doby však kolísá kolem 1,5 procenta, řekl analytik Patria Finance David Marek.

V evropském kontextu jsou investice českých domácností do akcií podle něj výrazně podprůměrné. V zemích eurozóny se v průměru akcie podílí na finančních investicích domácností 3,6 procenta. Rekordmany v tomto ohledu jsou v rámci Evropy Finové držící v akciích více než desetinu svých úspor. Nižší podíl akcií než Češi mají jen Slováci, Estonci, Maďaři, Bulhaři a Portugalci, upozornil Marek.

„Vývoj pražské burzy s klesajícím počtem likvidních emisí a rostoucím počtem neveselých příběhů příliš nenahrává tomu, aby se podíl akcií na financích domácností zvýšil. Snad jedině že by se Češi porozhlédli po světě. Nelze ale asi očekávat, že si lékaři, učitelé nebo architekti budou po večer číst finanční výkazy Intelu, EDF či Volkswagenu,“ poznamenal.

Rozložení investic českých domácností
Investice Podíl v procentech v 1. čtvrtletí 2013 Podíl v procentech v 1. čtvrtletí 204
Bankovní vklady 47,7 44
Hotovost 7,4 8,1
Penzijní fondy 6,2 4
Životní pojištění 7 6,1
Investiční fondy 4,6 6,1
Dluhopisy 3,4 0,2
Nekótované akcie 7,9 7,9
Kótované akcie 1,3 1,1
Půjčky 0,4 0,1
Ostatní 14,4 22,4

Zdroj:ČNB


Čěte také:

ČNB vydala katastrofický scénář vývoje české ekonomiky

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Turecko se chce po boku Spojených států podílet na boji s radikály ze samozvaného Islámského státu (IS) a vyhnat je z jejich bašty v syrském městě Rakka. Podmínkou je, že se… více

Mobilní web