Češi stahují miliardy korun ze stavebního spoření

10.12.2010 7:11   |  

Nervozita ohledně budoucnosti systému stavebního spoření si už vybrala svou daň. Objem vkladů u stavebních spořitelen začal podle údajů České národní banky v posledních měsících klesat. Od dubna, kdy na účtech spořitelen leželo rekordních 424,3 miliardy korun, do konce října se úspory snížily skoro o šest miliard korun.

Asociace stavebních spořitelen předpokládá další pokles vkladů. „Do konce roku lze očekávat mírný růst, protože lidé často vkládají úspory na stavební spoření až na konci roku. Během následujících dvou let ale odhadujeme, že objem vkladů klesne až o dvacet procent,“ říká tajemník asociace Jiří Šedivý. To by znamenalo odliv zhruba 80 miliard korun z účtů spořitelen.

Teoreticky by ale lidé mohli začít vybírat až 300 miliard korun, takový je objem úspor na starších smlouvách, které lze vypovědět do jednoho roku. Kolik smluv lidé skutečně zruší, bude evidentní až na začátku příštího roku – výpovědní lhůta je totiž tři měsíce a schválené změny státní podpory podepsal prezident až v listopadu.

Stavební spořitelny se snaží bojovat o klienty zvýhodněnými nabídkami. Třeba Modrá pyramida od října nabízí extra úrok – roční zhodnocení vkladu tak může dosáhnout až čtyř procent. „Když se vezme v úvahu výnosnost ostatních vkladových produktů na trhu a jejich rizikovost, stavební spoření je stále atraktivní,“ říká mluvčí spořitelny Hana Vaněčková. Podle ní lidé smlouvy vypovídají více než dříve, ale ne hromadně.

„Z našeho průzkumu vyplývá, že hlavním důvodem k výpovědi smluv není změna státní podpory spoření, ale spíše aktuální potřeba klienta,“ dodává Vaněčková.

Zvýšený zájem o vypovídání starých smluv registrují i finanční poradci. „Spolu se změnami podmínek jsme zaznamenali zvýšený zájem o výběr naspořených prostředků a žádost o jejich zajímavější či dostupnější uložení. Ne vždy je však tento postup pro klienta výhodný, “ říká poradce Partners Zdeněk Simaichl. Podle finančních poradců totiž s vyšší naspořenou částkou klesá efektivní výnosnost prostředků. „Se změnami se tato maximální doporučená částka pohybuje mezi 230 až 250 tisíci korun. Po jejím dosažení je výhodnější spoření ukončit a případně založit nové,“ dodává Simaichl.

Od příštího roku platí pro stavební spoření nová pravidla, vztahují se už ale na podporu za rok 2010. Ta bude jednorázově zdaněna 50 procenty. Lidé tak mohou dostat maximálně 2250 korun. Od roku 2011 bude činit podpora maximálně dva tisíce korun, stát navíc zruší výjimku a zatíží výnos srážkovou daní ve výši 15 procent.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web