Češi státu půjčili téměř 16 miliard

Lidé si v rámci jarní emise objednali a zaplatili spořicí státní dluhopisy za 15,3 miliardy korun. Uvedl to mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Celkové objednávky ke konci května činily 15,9 miliardy korun.

 ilustrační foto
11.6.2012 14:51   |  

Ministerstvo financí plánovalo prodat v rámci emise dluhopisy za deset až 20 miliard korun. Podle Jakoba ministerstvo považuje emisi za úspěšnou a na podzim plánuje další.

Anketa

Koupil (a) byste si české státní dluhopisy?

Ano   19% Ne   77% Nevím   4%

V anketě hlasovalo 124 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Letos si chce ministerstvo financí podle materiálu nazvaného „Strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2012“ půjčit přes 243 miliard korun. V sumě je zahrnuta i jarní a podzimní emise spořicích dluhopisů. „Ministerstvo financí může být obecně spokojeno s probíhajícími aukcemi všech možných dluhopisů od začátku roku, když si již ke konci března obstaral 50 procent svých plánovaných celoročních výpůjčních potřeb a v polovině roku očekáváme pokrytí finančních potřeb z 80 procent,“ uvedl již dříve analytik Komerční banky Miroslav Frayer.


Více čtěte

David Klimeš: Bankéř Kalousek

Nová emise spořicích dluhopisů pro občany bude 12. června

O spořicí dluhopisy je zájem: Češi jich už objednali za 10 miliard


Ministerstvo lidem nabídlo pětiletý kuponový a reinvestiční spořicí dluhopis, 1,5letý diskontovaný dluhopis a sedmiletý protiinflační dluhopis. Největší zájem měli podle předběžných statistik investoři o 1,5letý diskontovaný dluhopis. Podrobnější statistiky ministerstvo financí zveřejní v týdnu od 18. června. Loni na podzim si investoři objednali spořicí dluhopisy za více než 20 miliard korun.

Autor: čtk, nos

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web