Češi své dlužníky ukazují, na data z EU zatím čekají

Mezinárodní výměna dat z úvěrových registrů vázne. Zatímco Češi svůj závazek splnili a Česká národní banka (ČNB), která Centrální registr úvěrů provozuje, začala od letošního května informace z registru posílat, tuzemské banky zatím přístup k zahraničním datům nemají.

Česká národní banka
3.8.2012 11:43   |  

„V současné době jsou data o pohledávkách jednotlivým registrům zasílána zpravidla týden po ukončení uzávěrky dat za předchozí měsíc. Zpřístupnění dat ze zahraničních registrů bankám působícím na území České republice se připravuje v rámci pilotního projektu, který by měl být spuštěn ve čtvrtém čtvrtletí 2012,“ uvedla Petra Hájková z odboru komunikace ČNB.

Informace ze zahraničí ovšem měly být tuzemským bankám zpřístupněny už nyní. „Reálná výměna dat bude zahájena v dubnu 2012, od této doby začne testovací provoz a získané zahraniční informace budou bankám dostupné v druhé polovině roku 2012,“ slibovala ČNB ve své výroční zprávě za rok 2011.

Banky zatím nechtějí situaci komentovat. Z vyjádření ovšem vyplývá, že ačkoli nejde o závažný problém, výhodnější by bylo, pokud by vzájemná výměna dat odstartovala souběžně.


Čtěte také:

České domácnosti se krize nebojí, dluhy zvýšily o čtyři miliardy

Domácnosti dluží o 54 miliard víc než před rokem


K mezinárodní výměně dat úvěrových registrů v rámci Evropské unie se ČNB přihlásila v dubnu 2010 a zavázala se, že do dvou let upraví své informační systémy a připraví data tak, aby se mohla do výměny zapojit. „Tento svůj závazek ČNB v termínu dodržela a první informace začaly být vyměňovány počátkem května 2012,“ zdůraznila za ČNB Hájková.

Vedle České republiky je do projektu nyní zapojeno celkem osm zemí. Jde o Rakousko, Německo, Francii, Itálii, Portugalsko, Španělsko, Rumunsko a Belgii. „Vyhodnocení našeho zapojení do výměny bude součástí pravidelného jednání Working Group on Credit Registers ECB, které se bude konat počátkem října 2012 v Praze,“ doplnila Hájková.

Centrální registr úvěrů je informační systém provozovaný ČNB od roku 2002 a umožňuje bankám a pobočkám zahraničních bank působících na území Česka vzájemně sdílet informace o úvěrovém zatížení a platební morálce podnikatelských subjektů. Jeho účelem je však kromě ověřování bonity jednotlivých klientů žádajících banky o nový úvěr rovněž zpřístupnit analytikům z jednotlivých bank čísla za celý trh.

Autorka je redaktorkou týdeníku Euro

Autor: Petra Pelantová, Euro

Komentáře

Čtěte také

Jsou britské vlaky přeplněné? Šéf labouristů možná nafingoval cestu na podlaze

Jsou britské vlaky přeplněné? Šéf labouristů možná nafingoval cestu na podlaze Video

Šéf britských labouristů Jeremy Corbyn vytvořil video, na kterém sedí na podlaze ve vlaku z Londýna do Newcastlu. Neměl si kam sednout, tvrdí a žádá zestátnění dopravce Virgin… více

Mobilní web