Češi více vybírají své peníze z bank, prý kvůli Vánocům

Češi se od října začali zásobovat hotovostí – podle statistik vzrostla hodnota bankovek a mincí v oběhu do 20. listopadu na 408,8 miliardy korun. Jen za deset dní od 10. do 20. října přitom Češi vybrali z bank 4,2 miliardy korun. Za zhruba měsíc narostlo oběživo o osm miliard.

ilustrační foto
25.11.2011 6:45   |  

Lidé masivně vybírali z bank naposled na podzim roku 2008, kdy v panice z krize vyzvedli v posledním kvartále z bank raketových padesát miliard korun. Podle České národní banky (ČNB) za současným nárůstem oběživa nestojí strach z krize, ale nadcházející Vánoce.

„Stejně jako každoročně, i letos v předvánočním období dochází k sezonnímu nárůstu oběživa,“ říká Petra Hájková z tiskového oddělení ČNB. „Nic nenasvědčuje tomu, že by aktuální vývoj zasluhoval jakoukoli mimořádnou pozornost,“ dodává.
Letošní vývoj výše oběživa je podle ČNB z dlouhodobého hlediska naprosto normální, bez mimořádných výkyvů.

Anketa

Patříte mezi ty klienty bank, kteří si v poslední době vybrali větší částky ze svých úspor?

ano   22% ne   78%

V anketě hlasovalo 549 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety


Čtěte také: Centrální banky skupují zlato


„Tato charakteristika platí pro všechny dosavadní měsíce. To znamená, že letošní vývoj výše oběživa je pod dlouhodobě pozorovaným trendem,“ dodala Hájková. V lednu činila hodnota fyzických peněz v oběhu 388 miliard korun, koncem září to bylo 398 miliard.

Loni od října do listopadu stoupla hodnota oběživa celkově o pouhé dvě miliardy korun, z 385 na 387 miiliard. A to v období od 10. do 20. listopadu loni vzrostlo oběživo ještě razantněji než letos, o šest miliard korun – zřejmě kvůli termínům výplat.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Banky oprašují zajišťovací byznys proti silné koruně. Zatím bez odezvy

Banky oprašují zajišťovací byznys proti silné koruně. Zatím bez odezvy

Asociace exportérů mezi svými členy zatím žádný zvláštní růst v měnovém zajišťování nepozoruje. Na pojistku proti silné koruně je podle exportérů i analytiků zatím brzo. více

Komerční prezentace
Mobilní web