Češi vybírají finanční služby pečlivě

Čechům není v evropském srovnání vůbec snadné prodat podřadný finanční produkt, pokud jsou na trhu lepší nabídky. Vyplývá to z nového průzkumu evropského veřejného mínění Eurobarometr. Například z těch Evropanů, kteří si během minulých pěti let otevřeli v bance běžný účet, průměrně jen 45 procent zkoumalo nabídky konkurence.

 ilustrační foto
20.4.2012 7:39   |  

Jen v šesti státech EU většina respondentů řekla, že porovnávají produkty, než si vyberou. Mezi nimi jsou nejzvídavější právě Češi, 74 procent z nich porovnává nabídky konkurence. Oproti tomu v Portugalsku tak činí ani ne pětina.

Podobné je to u dalších produktů. Více než Češi se o konkurenční nabídky ohledně kreditních karet v Evropě zajímají jen Řekové, Britové a Slováci. Nadprůměrně informovaní chtějí být Češi i co se týče životního pojištění a dalších pojišťovacích produktů.


Čtěte také: Průzkum: Češi se o financích moc vzdělávat nechtějí


Anketa

Jak jste si vybírali banku, ve které máte otevřený běžný účet?

reagoval(a) jsem na první nabídku   17% porovnával(a) jsem několik nabídek   83%

V anketě hlasovalo 88 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Jediný finanční produkt, u kterého Češi příliš nepřemýšlejí, je půjčka. Zde, stejně jako v evropském průměru, jen o něco málo více než polovina lidí zkoumá nabídky konkurence. Důvodem může být jiná česká specialita. Češi při výběru podle Eurobarometru u mnoha produktů silně nadprůměrně dají na informace v novinách, časopisech a na webech. Zatímco u bankovního účtu mohou dlouho porovnávat, při shánění rychlé spotřební půjčky se mohou spokojit s prvním inzerátem.
V evropském porovnání patří Češi ve využívání finančních služeb k průměru.

Mají více pojistných produktů, naopak je zde výrazně méně hypoték či majitelů akcií. Z dotazování také vyplynulo, že Čechy vůbec nelákají finanční produkty z jiných zemí EU. Odpor ke koupi služeb z ciziny je nejnižší v Itálii (62 procent), Švédsku, Estonsku a Rumunsku. Nejvyšší je na Kypru a právě v Česku, kde si 90 procent respondentů nedokáže představit, že by si pořídilo účet či kreditní kartu ze zahraniční banky.

Autor: David Klimeš

Komentáře

Čtěte také

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italská policie dnes zatkla druhého nejhledanějšího člena mafie Ernesta Fazzalariho, který se 20 let skrýval. Nyní šestačtyřicetiletý Fazzalari byl významným členem kalábrijské… více

Komerční prezentace
Mobilní web