Česká mincovna vydala na světě unikátní platinovou medaili. Cena: 750 tisíc

Česká mincovna vydává novou platinovou medaili s motivem kláštera Zlatá Koruna u Českého Krumlova. Podle marketingového manažera mincovny Lukáše Jokla drží medaile světový primát: „Jsme jediní na světě, kteří takto velkou platinu nabízí.“ Cenu medaile, kterou zdobí koruna krále železného a zlatého Přemysla Otakara II. a gotická kružba budovy kláštera, vypočítala mincovna na 750 tisíc korun.

Platinová medaile s motivem kláštera Zlatá Koruna u Českého Krumlova z České mincovny
30.9.2013 12:26   |  

Půl kilogramu drahého kovu má limitovaný náklad 50 kusů. „Mezi naše zákazníky patří majitelé úspěšných firem, najdou se i známí lidé ze showbyznysu. Někteří se dokonce na ražbu své medaile jezdí do Jablonce nad Nisou podívat. I takovýto zážitek jsme pro ně schopni zprostředkovat,“ uvedl Jokl.

Současně vysvětlil, proč je tato medaile světovým unikátem: „Příprava i ražba samotná jsou totiž nesmírně náročné. Platina je oproti zlatu a stříbru, do kterého razíme nejčastěji, podstatně tvrdší kov.“

Medaile je součástí série věnované našim významným sakrálním památkám, v níž vyšly takové perly české architektury jako svatovítská katedrála nebo chrám sv. Barbory. Námět medaile, připravil významný akademický sochař Vladimír Oppl.


Čtěte také:

Zlato je v Česku investičním hitem. Zájem je i o další kovy

Zlato z London City míří na východ, letos se ho vyvezlo desetkrát více než loni

Americké banky shánějí zlato. Kilo po kile


Autor: try

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web