Česká mincovna vytvořila loni rekordní zisk

8.7.2010 17:18   |  

Česká mincovna loni hospodařila s rekordním ziskem 75 milionů korun. Rekordní byly i tržby firmy, které vzrostly zhruba o třetinu a překročily 620 milionů korun. Důvodem byl hlavně rostoucí zájem o investice do zlata a drahých kovů. V roce 2008 uskutečnila mincovna zakázky za 460 milionů korun a vykázala zisk 60 milionů korun.

Česká mincovna razí českou měnu a pamětní mince a medaile, jejím největším zákazníkem je Česká národní banka. Pro tu loni v Jablonci razili 125 milionů českých mincí všech nominálních hodnot s výjimkou dvacetikorun. „Těch máme v zásobě dostatek,“ poznamenal Tomáš Hládek z ČNB. Loňská ražba oběživa byla podle něj největší za posledních deset let. Jedním z důvodů byly i obavy ze zajištění dodávek mincí v době, kdy mincovna procházela transformací a jednalo se o jejím prodeji.

„Všechny dodávky ale mincovna zajistila, a tak nebyl žádný důvod odstupovat od smluv ani, když se změnil vlastník,“ dodal Hládek. V letošním a příštím roce budou v Jablonci razit zhruba 80 milionů kusů oběživa a navíc tisíce stříbrných a pamětních mincí. „Mincovna získala kontrakt i na ražbu stříbrných pamětních mincí v příštích letech, tendr na ražbu zlatých pro léta 2011 až 2015 zatím neskončil,“ dodal Hládek.

Ještě před rokem byla mincovna jen divizí sklářského a bižuterního uskupení Jablonex Group. Přestože byla nejdynamičtěji se rozvíjející a vždy ziskovou částí skupiny, měla omezené rozhodovací pravomoci v oblasti finančního řízení a plánování a také v oblasti nákupu drahých kovů a prodeje. Tíživá finanční situace, do níž se loni celá skupina Jablonex dostala dolehla i na mincovnu. „Znamenala pokles důvěry zákazníků a financujících bank,“ popsal loňskou situaci podniku,“ předseda představenstva Karel Zoubek. Situaci se ale podle něj podařilo stabilizovat a zajistit pro mincovnu lepší podmínky provozního úvěrování.

Od loňského září je Česká Mincovna akciovou společností a od dubna letošního roku má nového vlastníka, kterým je společnost Monetica. „Vznikla jako konsorcium dvou zájemců, kteří se o koupi mincovny ucházeli,“ řekl Zoubek, který je většinovým vlastníkem společnosti. „Byla to velmi zajímavá investiční příležitost do oboru, který nemá v České republice konkurenci,“ dodal Zoubek. Kolik za mincovnu Monetica zaplatila, však ani dnes neřekl.

Menšinovým akcionářem firmy je švýcarská společnost Amera, která patří mezi hlavní světové producenty střížků, jež jsou výchozím polotovarem při ražbě mincí.

Podle Zoubka chtějí akcionáři ponechat mincovnu v Jablonci, i když zřejmě nezůstane v nynějších prostorách. „Smlouva na pronájem je časově omezena,“ vysvětlil. O odkoupení současných prostor Monetica zájem nemá, hledá proto jiný areál, kam by výrobu i sídlo společnosti v Jablonci přesunula. Firmu chce Monetica dál rozvíjet, chystá zahájení internetového obchodu, chce využít i kontaktů švýcarského spoluvlastníka a prosadit se na evropských trzích. Mincovna by se podle Zoubka měla v příštích letech věnovat také vlastnímu výzkumu a vývoji.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Korejci nesehnali povolení, stavba výrobny pneumatik Nexen se odkládá

Korejci nesehnali povolení, stavba výrobny pneumatik Nexen se odkládá

V průmyslové zóně Triangle nedaleko Žatce začaly terénní práce pro továrnu na výrobu pneumatik. Stavba jihokorejského Nexenu začne ale až v příštím roce, termín otevření se totiž… více

Mobilní web