Česká pojišťovna zvýšila zisk na 7,4 miliardy korun

2.4.2010 17:33   |  

Čistý zisk České pojišťovny (ČP) v roce 2009 meziročně stoupl o 1,5 miliardy Kč na 7,4 miliardy korun. Na pojistném ČP přitom loni vybrala loni přes 38 miliard, zhruba o šest procent méně než v roce 2008. Důvodem byl hlavně plánovaný útlum finančních rizik. Celkem pojišťovny v Česku vybraly loni na pojistném téměř 140 miliard korun, což byl meziroční nárůst o 2,5 procenta.

Pozitivní hospodářský výsledek byl podle Bálka založen zejména na výnosech z investic a také na provozních výsledcích, v nichž se projevily úspory v provozních nákladech. „Meziročně vyšší zisk jsme dosáhli v době, která byla poznamenaná světovou ekonomickou krizí,“ uvedl generální ředitel ČP Ivan Vodička.

Významným faktorem nižšího předpisu pojistného byl podle něj pokračující útlum pojištění finančních rizik. „To v době hospodářské krize představuje nadměrně rizikovou oblast, již jsme se rozhodli v loňském roce opustit,“ poznamenal Vodička.

Předepsané pojistné neživotního pojištění dosáhlo loni 24,4 miliardy korun. Největší meziroční nárůsty zaznamenalo pojištění domácích zvířat s 67procentním růstem a pojištění velkých rizik a občanských staveb se šestiprocentním, respektive čtyřprocentním meziročním nárůstem. Předepsané pojistné v životním pojištění činilo 13,6 miliardy korun.

Vlastní kapitál ČP se k 31. prosince 2009 zvýšil meziročně o více než tři miliardy na 21,8 miliardy korun. Bilanční suma byla 126 miliard korun a hrubá výše technických rezerv přestavovala 90 miliard korun.

ČP je součástí Generali PPF Holdingu B.V., který působí ve 14 zemích střední a východní Evropy. Generali PPF Holding spravuje prostřednictvím dceřiných společností aktiva za více než 12 miliard eur a poskytuje v regionu služby deseti milionům klientů. Generali PPF Holding, který má sídlo v Nizozemsku a jeho hlavní organizační pobočka sídlí v Praze, je společný podnik Assicurazioni Generali (51 procent) a PPF Group (49 procent).

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Turecko se chce po boku Spojených států podílet na boji s radikály ze samozvaného Islámského státu (IS) a vyhnat je z jejich bašty v syrském městě Rakka. Podmínkou je, že se… více

Mobilní web