Česká spořitelna klame spotřebitele, tvrdí známý právník

Česká národní banka prošetřuje chování České spořitelny, která podle stížnosti právníka Petra Němce na českém trhu provozuje klamavou obchodní praktiku. Ta se týká poskytování vybraných služeb v rámci paušálního poplatku za vedení a správu úvěrového účtu, souběžně s tím však totožné služby vyjmenovává ve svém sazebníku jako položky „Zdarma“. Pokud ČNB shledá Českou spořitelnu „vinnou“, může jí udělit pokutu až pět milionů korun.

ilustrační foto
14.12.2013 13:17   |  

Rozpor se podle Petra Němce, který se v Česku stal duchovním otcem veškerých aktivit protipoplatkových iniciativ, týká služeb on-line ocenění bytové jednotky a potvrzení o zaplacených úrocích. „Tyto služby jsme opakovaně u soudu namítali, soud to však ignoroval, nicméně banka pak některé problematické pasáže z aktuálního sazebníku stáhla a především na svých stránkách přesunula historické sazebníky tak, že nejdou najít. Doposud je měla transparentně u aktuálních sazebníků,“ upozornil v odůvodnění svého podání.

ČNB bude o jeho stížnosti muset rozhodnout do třiceti dnů, podání proběhlo už 28. listopadu. „ČNB se na nás v této věci zatím neobrátila, proto se k tomu nemůžeme vyjádřit,“ tvrdí přitom Marek Pšeničný z tiskového oddělení ČS. Banka nicméně tyto argumenty již zná, neboť jim již čelila u proběhnuvších soudních sporů o navrácení poplatků za vedení úvěrových účtů. Pražské obvodní soudy je však nevzaly na zřetel.


Čtěte také:

Spory o bankovní poplatky míří k Ústavnímu soudu, klienti se odmítli vzdát

Česká spořitelna znovu uspěla u soudu o úvěrové poplatky

Banky vítězí nad poplatkovými iniciativami. Na soudy už vedou 7:1

Autor: Marek Schwarzmann

Komentáře

Čtěte také

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Vláda včera schválila zvýšení platů učitelům, čímž splnila to, oč se snaží nejvíce – nahnat si před nadcházejícími volbami preference. K tomu jí můžeme všichni pogratulovat stejně… více

Mobilní web