Česká spořitelna má od EIB další miliardy na úvěry pro malé firmy

Česká spořitelna získala od Evropské investiční banky (EIB) dalších 100 milionů eur, přibližně 2,5 miliardy korun, na financování malých a středních podniků. Za posledních deset let již tuzemská banka vyčerpala od EIB celkem 950 milionů eur, což je nejvíc ze všech finančních ústavů v ČR i celé střední Evropě. Veškeré peníze od EIB spořitelna umístila v klientských úvěrech.

 Česká spořitelna
22.10.2012 13:52   |  

„Díky našemu již desetiletému partnerství s Evropskou investiční bankou můžeme českým firmám nabízet dlouhodobé úvěry s cenově zajímavým úrokovým zvýhodněním a přispívat tak nejen k jejich rozvoji, ale i k rozvoji celé ekonomiky,“ uvedl ředitel úseku firemní klientely ČS Petr Witowski.

Česká spořitelna může poskytnout zvýhodněný úvěr firmám, které splňují podmínky stanovené EIB. Mohou třeba zaměstnávat nejvýše 250 lidí a musí vykazovat maximální roční obrat 50 milionů eur (1,24 miliardy korun). Omezena je i nejdelší doba realizace projektu na tři roky a jeho splatnost na 15 let. Spořitelna nabízí zvýhodněnou půjčku od začátku letošního října pod názvem globální úvěr.

EIB poskytuje bankám peníze ve formě zvýhodněných úvěrů s osmi- až dvanáctiletou splatností. Česká spořitelna pak vytipuje vhodné společnosti, kterým půjčku nabídne, případně jim sníží úroky u stávajících úvěrů.


Čtěte také:

EU podpoří růst a pracovní místa 120 miliardami eur

Praha souhlasila s možným úvěrem od EIB na stavbu metra

ČS mění značku pro korporátní klientelu


„Alokace prostředků je relativně náročný administrativní proces, který vyžaduje průběžné sledování finanční situace firem a důsledný reporting vůči EIB,“ vysvětlil Witowski. Pokud se bankám nepodaří prostředky v daném termínu umístit, nealokovanou část peněz vracejí EIB. „Česká spořitelna veškeré získané prostředky vždy umístila,“ dodal manažer ČS.

Autor: vag

Komentáře

Čtěte také

Zátěžové testy bank: u dna skončily UniCredit, Société Générale i Erste

Zátěžové testy bank: u dna skončily UniCredit, Société Générale i Erste

Většina evropských bank by obstála i za velmi hluboké recese, některé ale i tak budou muset posílit kapitál. Ukázaly to výsledky zátěžových testů, které zveřejnil Evropský… více

Mobilní web