Česká spořitelna mění po pěti letech šéfa. Kysilku střídá Salomon

Největší tuzemská banka podle počtu klientů mění po pěti letech vedení. Pavla Kysilku v čele České spořitelny od ledna příštího roku vystřídá nynější šéf drobného bankovnictví spořitelny Tomáš Salomon.

Budoucí šéf České spořitelny Tomáš Salomon
24.8.2015 17:40   |  

Kysilka své rozhodnutí skončit ve funkci oznámil na začátku prázdnin předsedovi dozorčí rady spořitelny Jacku Stackovi, uvedla banka. V České spořitelně a mateřské Erste Group působil celkem 17 let. Kysilka oznámil, že se chce naplno věnovat svým novým projektům. “(Kysilka) dokázal úspěšně provést Českou spořitelnu obdobím po finanční krizi a obdobím hospodářské recese a dobře ji připravil na další období ekonomického růstu,“ uvedl předseda představenstva Erste Group Andreas Treichl.

Salomon se letos v lednu stal novým členem představenstva České spořitelny a ve vedení drobného bankovnictví nahradil Jiřího Škorvagu. Do České spořitelny přišel ze sesterské Slovenské sporiteľny, kde byl po dva roky v představenstvu rovněž odpovědný za drobnou klientelu. Drobné bankovnictví si Salomon ponechá ve své řídící působnosti i v nové funkci.

Salomon je absolventem fakulty ekonomiky služeb a cestovního ruchu vysoké školy ekonomické v Bratislavě. Bankovní kariéru zahájil v roce 1997 v GE Capital Multiservis, kde v závěru působil jako předseda představenstva a generální ředitel. V roce 2000 byl jmenován ředitelem drobného bankovnictví a členem představenstva GE Capital Bank s odpovědností za obchod a marketing.

V letech 2004 až 2007 byl Salomon generálním ředitelem a předsedou představenstva slovenské Poštové banky. V následujících pěti letech se věnoval privátním investičním projektům a inicioval vznik platformy pro mobilní platby v České republice, když se podílel na založení společnosti Mopet CZ. Zde působil jako člen představenstva a generální ředitel.

Přečtěte si rozhovor s Pavlem Kysilkou: Peníze jsou bezcenné, ziskovost bank se nezvedne

Konsolidovaný čistý zisk České spořitelny v pololetí klesl meziročně o 5,9 procenta na 7,3 miliardy korun. Banka uvedla, že za snížením je zaúčtování rezervy. Česká spořitelna měla ke konci června víc než pět milionů klientů a zhruba 10 500 zaměstnanců.

Pavel Kysilka (56)
Absolvoval Národohospodářskou fakultu VŠE. V letech 1986 až 1990 pracoval v Ekonomickém ústavu ČSAV. Pak nastoupil do České národní banky, kde v roce 1992 až 1993 řídil rozdělení československé měny a zavedení české koruny. Na sklonku devadesátých let byl v ČNB výkonným viceguvernérem. Následně působil několik měsíců v Erste Bank Sparkassen, kde vedl také integraci České spořitelny do této skupiny. Od ledna 2011 je generálním ředitelem a předsedou představenstva České spořitelny.

Čtěte také:

Hypoteční úroky v červenci otočily, po roce a půl propadů mírně stouply

Komunikaci v České spořitelně povede Krejcarová

Příspěvky do evropského fondu srážejí českým bankám zisky

Česká spořitelna poskytla o třetinu více hypoték, zisk ale klesl o šest procent

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web