Česká spořitelna mění po pěti letech šéfa. Kysilku střídá Salomon

Největší tuzemská banka podle počtu klientů mění po pěti letech vedení. Pavla Kysilku v čele České spořitelny od ledna příštího roku vystřídá nynější šéf drobného bankovnictví spořitelny Tomáš Salomon.

Budoucí šéf České spořitelny Tomáš Salomon
24.8.2015 17:40   |  

Kysilka své rozhodnutí skončit ve funkci oznámil na začátku prázdnin předsedovi dozorčí rady spořitelny Jacku Stackovi, uvedla banka. V České spořitelně a mateřské Erste Group působil celkem 17 let. Kysilka oznámil, že se chce naplno věnovat svým novým projektům. “(Kysilka) dokázal úspěšně provést Českou spořitelnu obdobím po finanční krizi a obdobím hospodářské recese a dobře ji připravil na další období ekonomického růstu,“ uvedl předseda představenstva Erste Group Andreas Treichl.

Salomon se letos v lednu stal novým členem představenstva České spořitelny a ve vedení drobného bankovnictví nahradil Jiřího Škorvagu. Do České spořitelny přišel ze sesterské Slovenské sporiteľny, kde byl po dva roky v představenstvu rovněž odpovědný za drobnou klientelu. Drobné bankovnictví si Salomon ponechá ve své řídící působnosti i v nové funkci.

Salomon je absolventem fakulty ekonomiky služeb a cestovního ruchu vysoké školy ekonomické v Bratislavě. Bankovní kariéru zahájil v roce 1997 v GE Capital Multiservis, kde v závěru působil jako předseda představenstva a generální ředitel. V roce 2000 byl jmenován ředitelem drobného bankovnictví a členem představenstva GE Capital Bank s odpovědností za obchod a marketing.

V letech 2004 až 2007 byl Salomon generálním ředitelem a předsedou představenstva slovenské Poštové banky. V následujících pěti letech se věnoval privátním investičním projektům a inicioval vznik platformy pro mobilní platby v České republice, když se podílel na založení společnosti Mopet CZ. Zde působil jako člen představenstva a generální ředitel.

Přečtěte si rozhovor s Pavlem Kysilkou: Peníze jsou bezcenné, ziskovost bank se nezvedne

Konsolidovaný čistý zisk České spořitelny v pololetí klesl meziročně o 5,9 procenta na 7,3 miliardy korun. Banka uvedla, že za snížením je zaúčtování rezervy. Česká spořitelna měla ke konci června víc než pět milionů klientů a zhruba 10 500 zaměstnanců.

Pavel Kysilka (56)
Absolvoval Národohospodářskou fakultu VŠE. V letech 1986 až 1990 pracoval v Ekonomickém ústavu ČSAV. Pak nastoupil do České národní banky, kde v roce 1992 až 1993 řídil rozdělení československé měny a zavedení české koruny. Na sklonku devadesátých let byl v ČNB výkonným viceguvernérem. Následně působil několik měsíců v Erste Bank Sparkassen, kde vedl také integraci České spořitelny do této skupiny. Od ledna 2011 je generálním ředitelem a předsedou představenstva České spořitelny.

Čtěte také:

Hypoteční úroky v červenci otočily, po roce a půl propadů mírně stouply

Komunikaci v České spořitelně povede Krejcarová

Příspěvky do evropského fondu srážejí českým bankám zisky

Česká spořitelna poskytla o třetinu více hypoték, zisk ale klesl o šest procent

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Súdánci rozjeli proces se zadrženým Čechem, viní ho ze špionáže a spiknutí

Súdánci rozjeli proces se zadrženým Čechem, viní ho ze špionáže a spiknutí

Po dlouhých osmi měsících od uvěznění začal v súdánském Chartúmu soudní proces s českým protestantským aktivistou Petrem Jaškem. Súdánští žalobci ho viní mimo jiné ze špionáže a… více

Mobilní web