Česká spořitelna snižuje úrokovou sazbu hypoték

16.8.2010 12:14   |  

Česká spořitelna snížila s účinností od 16. srpna základní sazbu svých hypotečních úvěrů na 4,59 procenta za rok. Spořitelna sazbu uvedla v rámci desetiletého výročí od vstupu Erste Bank do České spořitelny a akce má trvat do 28. řína.

Novou sazbu hypotečních úvěrů mohou zájemci o úvěr ještě snížit o procento na 3,59 procenta za rok. Má to ovšem háček – musejí totiž využívat účet od banky, na který jim alespoň jednou měsíčně přijde 1,5 násobek měsíční splátky hypotéky a zároveň z něj odejdou nejméně čtyři platby. Navíc zájemci musejí úvěr zafixovat úrokovou sazbu na pět let se splatností úvěru dvacet let.

Česká spořitelna při stanovení aktuální úrokové sazby vychází ze své makroekonomické prognózy, která pročítá s tím, že Česká národní banka bude postupně normalizovat základní úrokovou sazbu v zemi. Podle hlavního ekonoma České spořitelny Davida Navrátila se tak dá čekat, že růst tržních úrokových sazeb bude tlačit na průměrné sazby za hypoteční úvěry směrem nahoru.

Podle Navrátila by se nyní mohlo zdát výhodnější volit u hypotečních úvěrů krátkodobé fixace, ale není tomu tak. „Je s tím totiž spojeno takzvané refixační riziko, tedy reálná hrozba, že sazby prudce vzrostou během několika dní,“ řekl Navrátil. Podobnou zkušenost trh nabídl během roku 2008, kdy sazby vzrostly během několika dní o více než jedno procento.

Ze statistik Erste Bank vyplývá, že čeští klienti volí v porovnání s klienty v Rakousku, Maďarsku a na Slovensku nejdelší fixaci úrokové sazby, totiž pětiletou. Nejkratší fixaci mají v Rakousku, kde si lidé průměrně každé tři měsíce mění úrokové sazby. V Maďarsku je to 6 měsíců a na Slovensku 3 roky. Hypoteční úvěry v nejvyšších částkách splácejí klienti v Rakousku, kde průměrná výše hypotéky činí 83 tisíc eur, tedy 2,1 milionu korun, v tuzemsku je to 66 tisíc eur, v Maďarsku 26 000 eur a na Slovensku 41 tisíc eur.

Autor: Pavel Daniel

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web