Česká spořitelna začne prý schvalovat úvěry podle adresy

26.2.2011 9:47   |  

Česká spořitelna (ČS), banka s největším počtem klientů v zemi, bude nové žadatele o úvěr či hypotéku posuzovat také podle místa bydliště. Rozšíří tak obvyklá měřítka jako je příjem nebo rodinný stav. Posuzování klientů podle adresy by banka mohla zavést již během jara. Uvedla to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD).

Podle listu banka kvůli novince rozdělila Česko na 52.000 mikroregionů, které „proložila“ 2,5 miliony svých klientů s úvěrem. Získala tím přehled o rizikovosti jednotlivých adres a zjistila, kde bydlí problémoví klienti. Pokud s nimi klient bydlí v „mikroregionu“, bude muset mít k získání úvěru například vyšší příjem, než by musel mít klient z „dobré“ adresy.

Mikroregiony si bude banka vnitřně dělit do deseti rizikových skupin, přičemž kritérium adresy bude hrát v celkovém procesu schvalování zhruba třetí až čtvrtou nejdůležitější roli.

Hodnocení podle místa bydliště ČS zatím nechce zavést u svých stávajících klientů, kteří budou žádat o další úvěr. Hlavním aspektem pro získání úvěru nadále zůstává výše příjmu klienta, jeho zaměstnání či vzdělání, podle nichž hodnotí klienty všechny banky.


Čtěte také: České spořitelně loni klesl čistý zisk na 12 miliard korun


Česká spořitelna pracovala na unikátním modelu přibližně půl roku. Podobný model nemá žádná jiná banka v ČR ani žádná banka v její mateřské skupině Erste Group. Posuzování rizika nesplácení podle adresy nemá v Evropě velkou tradici, spíše se používá ve Spojených státech, napsala MfD. Česká spořitelna loni meziročně snížila konsolidovaný čistý zisk o 4,5 procenta na 12,05 miliardy korun.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web