České akcie konjunkturu nevěstí

Ačkoli se tuzemská ekonomika podle statistiků pomalu zvedá z recese, vyhlídky českých akcií zřetelné nejsou. První měsíc školní docházky vytrestal investory po přílivu nepříznivých zpráv pro domácí tituly z dílen analytiků. Ti v polovině případů snížili ocenění a k podzimním nákupům na pražském akciovém trhu vyzval jen každý desátý. Podzimním investorským mottem tak zůstane zdrženlivost.

 akcie, burzy
1.10.2013 7:00   |  

Růstové perspektivy analytici obtížně hledají zejména v případě akcií ČEZ. „Ceny elektřiny zůstanou zřejmě po několik dalších let nízko a mohou i klesnout,“ uvádí Josef Němý z Komerční banky. Banka v ročním horizontu očekává přibližně desetiprocentní pokles hodnoty energetické akcie.

Tvrdým oříškem zůstávají pro trh akcie NWR. Zámořská JP Morgan sází do roka a do dne na padesátiprocentní propad akcií, naopak Concorde Securities předpokládá třetinový růst. Pomoci může prodej OKK. „Podle našich odhadů může částka pomoci financovat kvartální deficit hotovosti v dodatečných třech až čtyřech čtvrtletích,“ uvádí Tomáš Sýkora z Patria Directu.
Optimismus je na pražské burze spjat s finančními tituly. Experti Natixis v ročním horizontu věští více než třicetiprocentní růst akcií Erste, s desetiprocentním růstem VIG zase počítá HSBC.

Rizik pro domácí akciový růst zůstává celá řada. Zejména ČEZ, Telefóniku CR i oba bankovní tituly by nepříznivě ovlivnilo zvýšení korporátní daně plánované sociální demokracií, celý trh pak mohou ohrozit perspektivně rostoucí úrokové sazby. Pražské burze však škodí i dlouhodobě nižší výkonnost proti okolním trhům.

„Investoři se na pražskou burzu jen tak nevrátí, naučili se obchodovat jinde, zejména v Německu a ve Spojených státech,“ uvádí Tomáš Menčík z Cyrrusu. Velké šance českým akciím nedává. „Předpokládám, že do roka může být domácí trh o něco níže než nyní,“ dodává analytik. Zabrat nemusí ani vymodlená konjunktura. „Předpokládaný růst české ekonomiky v příštím roce mezi jedním až dvěma procenty do Prahy investory nedostane,“ uvádí Němý.


Čtěte také:

Propad akcií ČEZ připravil manažery o tučné zisky

Akcie na pražské burze v týdnu oslabily o 1,8 procenta

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Konzervativci hledají nástupce Camerona, Boris Johnson to být nemusí

Konzervativci hledají nástupce Camerona, Boris Johnson to být nemusí Fotogalerie

Kandidátů na nového lídra toryů je zhruba pět. Borisi Johnsonovi, který vedl kampaň za odchod Británie z EU, může při konečném rozhodování uškodit právě jeho nekompromisní kritika… více

Komerční prezentace
Mobilní web