České banky by přežily i příchod nové recese

1.3.2011 14:10   |  

aktualizováno Tuzemský bankovní sektor by odolal i velmi nepříznivému ekonomickému vývoji, který by se projevil neočekávaným návratem hospodářské recese. Vyplývá to z posledních zátěžových testů České národní banky (ČNB).

I v případě náhlého propadu aktivit na domácím a zahraničním trhu v druhé polovině letošního roku by se kapitálová vybavenost udržela nad osmiprocentním minimem.

Kapitálová přiměřenost by se ovšem ve spojení s vysokými výplatami dividend tuzemských bank podle ČNB nebezpečně přiblížila požadované osmiprocentní hranici. Banky by tak vstupovaly do období výrazně nepříznivého vývoje ve druhé polovině roku 2011 s nižším kapitálovým polštářem.

„V tomto extrémním případě by se do situace nedostatečné kapitálové přiměřenosti dostalo více bank a kapitálové injekce by činily až 28 miliard korun, což je deset procent současné úrovně regulatorního kapitálu a téměř 0,8 procenta HDP,“ uvedla ČNB.

V případě scénáře počítajícího jen s nečekanou recesí bez výplaty vysokých dividend by se do situace s příliš nízkou kapitálovou přiměřeností dostalo jen několik ústavů. Banky by musely v tomto případě navýšit regulatorní kapitál o 16 miliard korun, tedy méně než 0,5 procenta HDP. „Z hlediska velikosti sektoru se podle centrální banky nejedná o natolik významnou hodnotu, která by mohla ohrozit stabilitu bankovního sektoru,“ píše ČNB.

V tomto modelu je zahrnuto i výrazně navýšené množství úvěrů v selhání, růst kreditního rizika a rovněž znehodnocení pohledávek za Irskem, Itálií, Portugalskem a Řeckem a jejich přecenění v bilanci bank na nulu.

Banka vypracovala i takzvaný Základní scénář, vycházející z vlastní lednové makroekonomické prognózy. Ta počítá s mírným zpomalením růstu ekonomiky, nevelkým posílením koruny a s inflací, která by se během dvou let měla pohybovat v blízkosti dvou procent. ČNB předpovídá i růst množství úvěrů v selhání u domácností na šest procent, pro podniky se předpokládá desetiprocentní podíl. Jejich počet by měl kulminovat koncem letošního roku.

ČNB pravidelně hodnotí připravenost bankovního sektoru na nepravděpodobné scénáře vývoje ekonomiky. Test byl proveden na základě dat z konce loňského roku.

Autor: bru, čtk

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web