České banky hlásí silný kvartál, vpřed ale hledí s obavou

Ačkoli v Česku teprve zvolna doznívá vleklá hospodářská recese, bankovní byznys hlásí alespoň na první pohled solidní kondici. Domácí banky během prvního čtvrtletí vydělaly více než 14,3 miliardy korun, a zažily tak třetí nejsilnější start do nového roku v české finanční historii. Pokud jde o předkrizová léta, nostalgie není na místě, banky oproti roku 2007 vydělaly takřka o polovinu více.

Ilustrační foto
14.5.2014 7:02   |  

Nejčastěji skloňovaným pojmem v českém bankovnictví však zůstává růstová stagnace. Druhý dech totiž domácí banky nechytají ani zdaleka. Ve srovnání s loňským rokem se zisky podle předběžných dat České národní banky prakticky nelepší. Důvodem je zejména stále klesající poptávka firem po nových úvěrech. Objem nových úvěrových obchodů podnikům tak v prvním kvartálu oproti loňsku poklesl o 12 procent.

Jistou náplastí na ziskové bolístky zůstává oživení v půjčkách domácnostem, jejichž zájem se v březnu zejména díky refinancování přiblížil předkrizovým úrovním. K zalepení děr ale nestačí, a byly to především nákladové škrty, které zachránily čtvrtletní zisky domácích bank před kolapsem.

Stagnace, ne propad

„K tomu, že jde jen o stagnaci a ne o další propad, přispěla úsporná opatření, která banky v průběhu loňského roku zaváděly, a až letos se naplno projeví,“ uvádí Petr Bittner z České spořitelny. Odborníci varují, že prostor pro další nákladové úspory se však rychle snižuje, a cesta k růstu zisků touto formou se tak uzavírá.

Hlavní hráči na domácím bankovním trhu letos zatím dobrými zprávami nehýří. Z velkých bank, které doposud publikovaly výsledky za první čtvrtletí, vykázala meziroční nárůst zisku pouze UniCredit. Komerční bance propadl kvartální zisk o více než dvě procenta, České spořitelně pak dokonce o bezmála pět procent. Hlavními hrozbami zůstávají vedle slabého zájmu o úvěry i nízké úrokové sazby, ale i horšící se platební morálka dlužníků.

Doposud nejúspěšnějším obdobím byl pro české banky rok 2012. Během něho vygenerovaly domácí peněžní ústavy takřka 64 miliard korun zisku, tedy o 18 miliard více než v roce 2007, kdy kulminovalo tempo růstu české ekonomiky. Za zisky však spíše než chatrný úvěrový trh mohly především úspěšné sázky na růst cen dluhopisů a rozpouštění oprávek.


Čtěte také:

Komerční bance klesl zisk o dvě procenta

Air Bank letos zatím v zisku 39 milionů. Černá čísla očekává i za celý rok

České spořitelně ve čtvrtletí klesl čistý zisk o pět procent

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Skanska na východě Slovenska postaví 14 km dálnice za 5,3 miliardy korun

Skanska na východě Slovenska postaví 14 km dálnice za 5,3 miliardy korun

Stavební společnost Skanska Česká republika a Slovensko postaví 14,4 kilometru dlouhý úsek dálnice D1 na východním Slovensku poblíž Košic. Hodnota stavby je 5,3 miliardy korun.… více

Mobilní web