České banky i letos zvedají zisky

1.12.2010 18:07   |  

Krize nekrize, české banky vydělávají. Celkem tuzemské finanční ústavy za tři čtvrtletí letošního roku vydělaly čtyřiačtyřicet miliard korun čistého, což je meziroční nárůst devět procent.

Z pětice největších bank dnes jako poslední zveřejnila výsledky Raiffeisenbank. Ta vydělala 1,4 miliardy korun, meziročně jde o pokles zisku o 15,5 procenta. Šéf Raiffeisenbank Lubor Žalman uvedl, že snížení zisku jde na vrub hlavně stále rostoucím rezervám na nesplácené úvěry domácností.

Ačkoli banky letos drží slušnou úroveň zisku, výhledy na příští rok tak optimistické nejsou. Žalman uvedl, že českou ekonomiku čeká příští rok nižší růst než letos, kvůli úsporným opatřením české vlády i zemí obchodních partnerů pak poroste nezaměstnanost, takže poptávka se zvyšovat nebude. Stejný názor zastává i šéf Komerční banky Henri Bonnet - podle něj se až v příštím roce naplno projetí dopady nezaměstnanosti. Podle Žalmana přijde vrchol nezaměstnanosti v polovině příštího roku.

Jak letos vydělávají největší banky v Česku:

banka čistý zisk (v mld. Kč) meziroční změna (v procentech)
ČSOB 10,25 12
Česká spořitelna 8,54 -12
Komerční banka 10,0 18
Raiffeisenbank 1,37 -15,5
UniCredit Bank 2,34 16

Lze přitom očekávat, že na to doplatí i zisky bankovních hráčů – pokud neporoste poptávka po úvěrech a místo toho bude přibývat těch nesplácených. Ke konci záři dosáhly nesplácené úvěry 144 miliard korun, což představuje 5,65 procenta portfolia. Loni bylo špatných úvěrů o 29 miliard méně.

Pět největších českých bank, ČSOB, Česká spořitelna, Komerční banka, UniCredit Bank a Raifeisenbank, letos za tři čtvrtletí vydělaly 32,4 miliardy korun čistého. Podle souhrnných údajů centrální banky v Česku spravují 4,2 bilionu korun majetku, celkem na trhu působí jedenačtyřicet bank. V bankovním sektoru v Česku pracuje celkem 39 tisíc lidí. Banky přitom během krize přibírají, loni bylo zaměstnanců o tisícovku méně.

Banky v souhrnu loni vydělaly 60 miliard korun. Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus pro ČTK uvedl, že aktuální údaje ukazují, že v posledním letošním čtvrtletí by se nic zásadního na trendech prvních devíti měsíců nemělo změnit a banky by tak měly dosavadní letošní zisky ještě navýšit.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web