České banky loni vydělávaly méně, přesto jsou v dobré kondici

25.2.2011 16:18   |  

Čistý zisk tří největších bankovních skupin v Česku loni klesl o pět procent na 38,9 miliardy korun. České spořitelně a ČSOB se čistý snížil, Komerční banka zvýšila čistý zisk o více než pětinu. Podle odborníků výsledky potvrzují dobrou kondici tuzemských bank.

„Loňský rok můžeme z hlediska českých bank považovat první rok návratu k normálu. Hlavním pozitivním faktorem byl pokles nákladů rizika spojený se stabilizací podílu špatných úvěrů a obnoveným ekonomickým růstem,“ uvedl analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Právě nižší náklady rizika spolu s přísnou kontrolou provozních nákladů podle Hatlapatky vedly k vyšším ziskům. Náklady na rizika podle něj mají bankám klesat i v tomto roce.

„Na druhou stranu již lze očekávat i mírný růst provozních nákladů, kde již není příliš prostoru pro úspory a rostoucí konkurenční boj bude mimo jiné nutit banky k posílení marketingových výdajů,“ uvedl. Klíčové podle Hatlapatky bude také to, zda se již objeví první významnější signály oživení úvěrového trhu.

Nejvíce loni vydělala ČSOB, téměř 13,5 miliardy korun. Ve srovnání s rokem 2009 to byl 22procentní pokles. Česká spořitelna za loňský rok vykázala pokles čistého zisku o 4,5 procenta na 12 miliard korun. „Výsledky České spořitelny jsou ovlivněny tím, že banka je orientována především na spotřebitelský segment. Banky, které jsou více orientované na korporátní klientelu, dokázaly více meziročně snížit náklady rizika, což jim pomohlo k růstu zisku ve srovnání s rokem 2009,“ uvádí Hatlapatka. Naproti tomu Komerční banka zvýšila čistý zisk o 21 procent na 13,3 miliardy korun.


Čtěte více:

ČSOB loni zvýšila čistý zisk o čtvrtinu na 13 miliard

České spořitelně loni klesl čistý zisk na 12 miliard korun

Komerční banka loni zvýšila zisk o víc než pětinu


U jednotlivých bank jsou ve výsledcích rozdíly, které podle Hatlapatky do značné míry vyplývají z povahy hlavního byznysu jednotlivých bank. „Bankám, které jsou zaměřeny více na úvěry středním a velkým podnikům, se dařilo lépe, protože zlepšení v oblasti nákladů rizika bylo rychlejší díky oživení ekonomiky,“ uvedl.

Výsledky největších tuzemských bank v miliardách korun

Banka Objem bilance na konci 2010 Čistý zisk 2010 Čistý zisk 2009 Meziroční vývoj zisku
ČSOB 885 13,47 17,37 - 22 %
Česká spořitelna 882 12,05 12,62 - 4,5 %
Komerční banka 698 13,33 11,01 + 21 %

Zdroj: banky

Provozovatel serveru Bankovnipoplatky.com Patrik Nacher pak upozornil na rozdíl mezí vývojem výnosů z poplatků u jednotlivých bank. „Zatímco u ČSOB čisté poplatkové výnosy proti roku 2009 klesly o dvě procenta, naopak u České spořitelny o 6,7 procenta a u Komerční banky o 2,5 procenta stouply, a to mnohem rychleji než čisté úrokové výnosy,“ uvedl pro agenturu ČTK.

Celkově podle Nachera banky u nás předvedly za rok 2010 velmi slušný výkon. „Jinou věcí je bohužel pro českého klienta, že většina zisku opět odteče do zahraničí a nereinvestuje se zpátky do prostředí, kde se tento zisk vytvořil,“ dodal.

Zahraniční majitelé českých bank byli loni většinou úspěšní. Belgická finanční skupina KBC, jejíž součástí je i ČSOB, v loňském roce vytvořila čistý zisk 1,86 miliardy eur (zhruba 45,6 miliardy korun) proti ztrátě 2,47 miliardy eur v roce 2009.

Čistý zisk francouzské bankovní skupiny Société Générale, která ovládá Komerční banku, se v posledním čtvrtletí loňského roku zvýšil v meziročním srovnání téměř čtyřnásobně na 874 milionů eur. Vlastník České spořitelny, rakouská Erste Group, zvýšila loni čistý zisk meziročně o více než 12 procent na 1,015 miliardy eur.

Autor: sal

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web